Spóźniony ''director''

Cisco oferuje przełączniki dla sieci SAN mieszczące do 528 portów Fibre Channel.

Cisco oferuje przełączniki dla sieci SAN mieszczące do 528 portów Fibre Channel.

Cisco zaprezentowało zapowiadane już od trzech lat przełączniki SAN - MDS 9513 Multilayer Director, które mogą być wyposażone w aż 528 portów Fibre Channel (FC). Przełączniki zawierają 13 gniazd, w których można zainstalować wprowadzone równolegle do oferty moduły z 48 interfejsami 4 Gb/s.

Premiera MDS 9513 oznacza, że pod względem gęstości i liczby portów dostępnych w przełącznikach Cisco wyprzedza obecnie i McData, których urządzenia są wyposażone w maksymalnie 256 portów. Firma była ostatnio krytykowana za stosunkowo wolne wprowadzanie nowej generacji interfejsów 4 Gb/s, ale zdaniem Cisco, z którym zgadzają się również niektórzy analitycy, popyt na takie przełączniki jest w praktyce wciąż dość mały, bowiem zdecydowanej większości użytkowników wystarcza przepustowość 2 Gb/s.

Naciągane 4 Gb/s

Spóźniony ''director''

Przełączniki Cisco MDS 9513 mogą pomieścić do 528 4-gigabitowych portów fibre channel. Niestety, z dużym overbookingiem pasma.

Nowe karty interfejsów Cisco, zawierające porty działające z prędkością 4 Gb/s, mogą być instalowane zarówno w najnowszym przełączniku MDS 9513, jak i starszych modelach przełączników dla sieci SAN. Karty 48-portowe pozwalają na zwiększenie o 50% liczby portów w kontrolerach MDS 9509 (z 224 do 336) i w modelach MDS 9506 (z 128 do 192).

Jeśli chodzi o rzeczywistą przepustowość należy zaznaczyć, że transmisję z pełną prędkością 4 Gb/s zapewniają tylko karty 12-portowe. Karty 24- i 48-portowe współdzielą dostępne, wewnętrzne pasmo przepustowości, które jest mniejsze od sumarycznej wydajności portów. W efekcie, żaden z przełączników MDS nie zapewnia możliwości transmisji 4 Gb/s tylko dla 132 portów jednocześnie.

Pozostali też ''nie całkiem''

Aby oddać sprawiedliwość Cisco, wypada zaznaczyć, że wiele firm mających rozbudowane sieci SAN doceni możliwość centralizacji wynikającą z liczby portów bardziej niż ich rzeczywistą szybkość. W wielu przypadkach łącza Fibre Channel pozostają wykorzystane w niewielkim stopniu, ale dla zachowania jednolitości infrastruktury są stosowane. Jednocześnie tam, gdzie to potrzebne, istnieje możliwość wykorzystania pełnej przepustowości 4 Gb/s.

Brocade i McData twierdzą, że nie stosują overbookingu pasma, ale wszystko zależy od spojrzenia na architekturę. Karty interfejsów w 256-portowym Brocade SilkWorm 48000 obsługują dwa razy więcej kanałów wejściowych niż wyjściowych, co odzwierciedla fakt, że serwerów jest w sieciach SAN więcej niż urządzeń docelowych (wolumenów logicznych zdefiniowanych w macierzach, napędów taśmowych itp.).

Na razie do testów

W ciągu miesiąca dostawcy pamięci masowych rozpoczną EMC, HP, Hitachi Data Systems, IBM, Network Appliance i Xiotech testy MDS 9513. Urządzenia pojawią się w sprzedaży w maju br., a ich ceny nie zostały jeszcze ujawnione.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200