Spotkanie nauk informatycznych

Polska była w tym roku gospodarzem konferencji ECIS - najważniejszego europejskiego spotkania naukowców profesjonalnie zajmujących się informatyką.

Polska była w tym roku gospodarzem konferencji ECIS - najważniejszego europejskiego spotkania naukowców profesjonalnie zajmujących się informatyką.

Spotkanie nauk informatycznych

<b>prof. Stanisław Wrycza</b>, kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Gdańskim, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji ECIS 2002

Głównym organizatorem X edycji konferencji ECIS (European Conference on Information Systems) była Katedra Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie, które w tym roku zgromadziło blisko 400 uczestników z różnych krajów, nie tylko europejskich, jest miejscem wymiany informacji o prowadzonych pracach naukowych i badawczych w obszarze szeroko rozumianej informatyki gospodarczej. Jej tegoroczny temat przewodni to Systemy informacyjne i przyszłość cyfrowej ekonomii (Information Systems and the Future of Digital Economy).

Bez polskich akcentów

Mimo wysiłków podejmowanych przez organizatorów - wsparciem konferencji nie zainteresowała się, poza Intelem, żadna firma informatyczna działająca w Polsce. "Wielka szkoda, że zabrakło uczestnictwa i wsparcia ze strony środowiska praktyków. Takie konferencje, jak ECIS, mają przede wszystkim inspirować. W środowisku naukowym powstaje przecież wiele interesujących pomysłów, z których część udaje się przekształcić w produkty rynkowe. To również znakomita okazja do nawiązania kontaktów z liczącymi się laboratoriami badawczymi" - uważa prof. Stanisław Wrycza, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji ECIS 2002 i główny organizator przedsięwzięcia.

Niestety, udział uczestników z Polski był praktycznie niezauważalny. Podczas dziesiątej edycji konferencji na blisko 1200 wygłoszonych referatów z Polski pochodziły zaledwie 4, prawie 100 razy mniej niż z - będącej liderem - Wielkiej Brytanii.

TOP 10

W roku 2002 konferencję podzielono na 9 ścieżek tematycznych, począwszy od metodologii prowadzenia badań w obszarze systemów informatycznych i informacyjnych, poprzez zagadnienia dotyczące integracji systemów ERP w biznesie elektronicznym czy budowy rozwiązań pozwalających na tworzenie ekwiwalentów komunikacji niewerbalnej w wirtualnych zespołach, skończywszy na nauczaniu na odległość. Ciekawy wykład wygłosił prof. Marek Hołyński, przedstawiając prowadzony przez siebie ranking TOP 10 - najważniejszych obszarów w informatyce w perspektywie najbliższych pięciu lat. Ranking powstał na podstawie wyników głosowania przedstawicieli międzynarodowego środowiska naukowego i biznesowego.

Numerem jeden notowania okazały się technologie komunikacji bezprzewodowej. Za kluczowe uznaje się ponadto rozwiązania multimedialne (w tym transmisje strumieniowe), systemy CRM (w szczególności w zakresie uproszczenia interfejsu klienta), bezpieczeństwo, outsourcing, zerwanie ze schematem interakcji opartym na klawiaturze i ekranie oraz telepraca.

Następna edycja konferencji ECIS odbędzie się za rok we Włoszech.

Association for Information Systems

Organizacja AIS (www.aisnet.org), powstała w 1994 r., skupia liczne grono naukowców zajmujących się systemami informatycznymi i informacyjnymi na całym świecie. Współpracuje z nią polskie Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej, o podobnym profilu członków. Prezesem stowarzyszenia AIS jest prof. Phillip Ein-Dor z uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu. Stowarzyszenie jest współorganizatorem największej konferencji naukowców, zajmujących się systemami informatycznymi - amerykańskiej The International Conference on Information Systems oraz europejskiej European Conference on Information Systems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200