Spór o patent '906

Przewodniczący konsorcjum W3C zwrócił się do amerykańskiego regulatora z apelem o unieważnienie patentu numer 5 838 906 należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz firmy Eolas Technologies. Tim Berners-Lee twierdzi, że zagraża on przyszłości światowej sieci Web, ponieważ obliguje twórców witryn do opłat za korzystanie z zastrzeżonej technologii.

Spór dotyczy technologii umożliwiającej przeglądarkom internetowym dostęp do multimedialnych treści umieszczanych na stronach WWW. Technologia ta została opracowana na Uniwersytecie Kalifornijskim przez Michaela Doyle'a, założyciela Eolas Technologies. Doyle zastrzegł ją w listopadzie 1998 roku, a w kilka miesięcy później oskarżył Microsoft o pogwałcenie praw patentowych. Domagał się od sądu federalnego wydania zakazu dystrybucji systemów operacyjnych Windows 95 i 98 oraz przeglądarki Internet Explorer, które zawierały zastrzeżone rozwiązania.

Wyrok w tej sprawie zapadł dopiero w sierpniu 2003 roku. Sąd w Chicago nakazał gigantowi z Redmond zapłacić firmie Eolas oraz Uniwersytetowi Kalifornijskiemu 521 mln USD odszkodowania. W związku z wyrokiem sądowym Microsoft zapowiedział apelację, jednak równocześnie rozpoczął pracę nad zmianami w programie Internet Explorer, które powinny pojawić się na początku przyszłego roku. Modyfikacjom ulegnie sposób obsługi przez IE stron zawierających kontrolki ActiveX. MS opublikuje dokumentację, dzięki której twórcy stron będą mogli przebudować swoje strony. Podobny krok uczyniła także firma Apple Computers.

Zobacz również:

  • Globalna umowa Huawei i Ericsson

Organizacja World Wide Web Consortium jest orędownikiem wyznaczania nowych standardów w oparciu o rozwiązania darmowe, gdyż zbyt wysokie opłaty licencyjne stają się przeszkodą na drodze rozwoju światowej sieci WWW. Dzięki wysiłkom konsorcjum powstały m.in. standardy języka HTML oraz XML. W3C założone w 1994 roku liczy około 450 członków. Założycielem i przewodniczącym jest Tim Berners-Lee, uznawany za ojca World Wide Web.

http://www.w3.org/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200