Spółka-matka Google’a, Alphabet, zlikwiduje 12 tys. miejsc pracy

Dyrektor generalny Alphabetu, Sundar Pichai, powiedział w piątek 20 stycznia pracownikom, że firma będzie redukować swoją globalną siłę roboczą o około 6%. Korespondencja z USA

Gerd Altmann/ Pixabay zmodyfikowane przez IDG

Firma macierzysta Google, Alphabet, redukuje 12 000 miejsc pracy, czyli około 6% swoich globalnych pracowników, zgodnie z wewnętrzną notatką, dyrektora generalnego Alphabet, Sundara Pichai. W e-mailu rozesłanym do pracowników w piątek 20 stycznia rano, Pichai napisał, że bierze „pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły nas tutaj”, ale firma ma „znaczącą szansę przed nami” z jej wczesnych inwestycji w sztuczną inteligencję.

Według informatora agencji Reutera, zwolnienia są globalne, ale rozpoczną się od amerykańskiego personelu i będą dotyczyć wszystkich zespołów, w tym rekrutacji i niektórych funkcji korporacyjnych, a nawet zespołów inżynierskich i produktowych.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Stack Overflow zastąpi 28% swoich pracowników generatywną sztuczną inteligencją

E-mail Pichai został też opublikowany jako post na firmowym blogu. Prezes zapowiedział, że firma wypłaci zwolnionym pracownikom odprawę za co najmniej 16 tygodni odprawy i sześć miesięcy wartych świadczeń zdrowotnych w USA. Odprawy w innych regionach będą zgodne z lokalnymi zwyczajami i prawem.

Google odmówiło komentarza.

W październiku 2022 r. Alphabet opublikował niższe od oczekiwanych liczby za trzeci kwartał finansowy, w którym nie spełnił zarówno oczekiwań dotyczących przychodów, jak i zysków. Jednakże, podczas gdy ogólny wzrost przychodów spowolnił do 6% w kwartale dla Alphabet, Google Cloud wzrosła 38% rok do roku do 6,9 mld dolarów, dając firmie bardzo potrzebne wsparcie. Miesiąc później, serwis informacyjny The Information przewidział, że Google może zlikwidować co najmniej 10 000 miejsc pracy, po tym jak zmiany w programie Google Reviews and Development (GRAD) spowodowały, że menedżerowie musieli przyznać ocenę „low performer” co najmniej 6% pracowników, w porównaniu do 2% w starym procesie oceny wydajności.

W tamtym czasie niektórzy obserwatorzy branży spekulowali, że ruch mający na celu zwiększenie liczby pracowników ocenionych jako osiągających słabe wyniki zakończy się utratą przez nich pracy.

Informacja o zwolnieniach w Alphabet pojawiła się po ogłoszeniu przez firmy technologiczne kilku innych dużych zwolnień, w tym Microsoft i Amazon, które ogłosiły, że zlikwidują odpowiednio 10 000 i 18 000 miejsc pracy.

Według Layoffs.fyi, internetowego rejestratora utraty pracy w sektorze technologicznym, w ciągu pierwszych 20 dni 2023 roku 133 firmy technologiczne zwolniły 38 815 pracowników na całym świecie.

Źródło: Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200