Społeczność linuksowa akceptuje propozycję zastąpienia niektórych terminów IT bardziej neutralnymi

Linus Torvalds (twórca Linuksa) zabrał pod koniec zeszłego tygodnia głos w sprawie gorącej dyskusji, jak toczy się ostatnio w internecie w sprawie wprowadzenia istotnych zmian do terminologii używanej przez informatyków. Generalnie Torvalds zaaprobował ten pomysł i wezwał linuksowych programistów, aby po zaakceptowaniu nowych nazw, zaczęli je jak najszybciej stosować.

Linux

Chodzi tu np. o takie terminy, jak master/slave czy blacklist/whitelist. Istnieje wiele pomysłów, czym zastąpić wyrażenie master/slave. A oto propozycje: primary/secondary, main/replica, main/subordinate, initiator/target, requester/responder, controller/device, host/worker, host/proxy, leader/follower lub director/performer. Jeśli chodzi o wyrażenie blacklist/whitelist, to internauci proponują je zastąpić terminem denylist/allowlist lub blocklist/passlist.

Dyskusja trwa i nic nie jeszcze zdecydowane. Jedno jest pewne. Nowe nazewnictwo na pewno wejdzie w życie w najbliższych miesiącach. Nie czekając na jej wyniki społeczność linuksowa jest przygotowana na to, aby w momencie ustalenia nowych nazw wprowadzić je niezwłocznie do nowych kodów źródłowych oraz całej dokumentacji opisującej np. jądro Linuksa.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • Google aktualizuje Chrome w związku z luką typu Zero-Day
  • Android 15 jest już dostępny w wersji beta

Poprzednie terminy zostaną uznane za nieodpowiednie i będą używane wyłącznie w odniesieniu do stworzonych wcześniej aplikacji. Decyzja o wycofaniu z systemu Linuks terminologii master/slave i blacklist/whitelist pojawiła się na początku lipca i jej autorem był Dan Williams, który odpowiada za rozwój jądra tego oprogramowania.

Zespół Linuksa dołączył tym samym do wielu firm z sektora IT, które zaczęły w ostatnim czasie usuwać z dokumentacji technicznych wiele terminów uznanych za niewłaściwe czy wręcz rasistowskie. Działania takie podjęły już takie firmy, jak Twitter, GitHub, Microsoft, LinkedIn, Splunk, Android, OpenZFS czy OpenSSL. Inicjatywa taka zrodziła się po śmierci w maju tego roku George'a Floyda w Minneapolis. Jej twórcy argumentują, że dalsze stosowanie takich terminów jak master/slave utrwala stereotypy rasowe i czas najwyższy zastąpić je innymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200