Spoglądanie w przyszłość

Spoglądanie w przyszłość
Być może jednak prognozy te są nieco przesadzone. Podczas 3GSM można było zapoznać się z technologią MBMS (Multimedia Broadcast Multicast Service), która umożliwi operatorom transmitowanie programów telewizyjnych w trybie multicast, zamiast nawiązywania połączeń punkt-punkt z każdym urządzeniem. Dzięki temu będą oni mogli sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na transmisje, zwłaszcza podczas ważnych wydarzeń, takich jak imprezy sportowe. MBMS będzie konkurował na rynku z technologiami DMB (Digital Multimedia Broadcasting) oraz DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), które zostały zaprojektowane do transmitowania programów TV bezpośrednio do urządzeń mobilnych, czyli pomijając sieci operatorów. Pierwszymi systemami MBMS chwaliła się firma Telefonaktiebolaget LM Ericsson. Komercyjnie mają być one dostępne w 2008 r. Inne firmy przygotowujące komercyjną ofertę MBMS to Qualcomm i Huawei.

Bezpieczeństwo w komórce

Rosnąca funkcjonalność telefonów komórkowych, które już wkrótce mają być wykorzystywane do otwierania drzwi czy robienia zakupów, napędza rynek rozwiązań zabezpieczających urządzenia mobilne. "To efekt przekształcania się telefonów w przenośne komputery" - twierdzi Ofir Zukovsky z firmy Discretix, specjalizującej się m.in. w produktach do zarządzania kluczami uwierzytelniającymi, kryptografii czy ochrony treści zapisywanych w urządzeniach. Użytkownicy powoli stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń. Będzie to coraz bardziej powszechne w miarę wykorzystywania przez szersze grupy użytkowników bardziej osobistych aplikacji. Już obecnie funkcje takie jak aparat fotograficzny stanowią duże zagrożenie. Zdjęcia rodziny przechowywane w telefonie w kombinacji z innymi informacjami osobistymi mogą ułatwiać popełnianie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. W przyszłości może być jeszcze gorzej. Jeśli w telefonie będą przechowywane np. odciski palców właściciela czy inne informacje biometryczne, wysoki poziom bezpieczeństwa urządzeń będzie jeszcze bardziej istotny.

Ciekawe rozwiązanie prezentowała podczas 3GSM firma Spansion oferująca oprogramowanie, które rezyduje w pamięci Flash telefonu. Jednym z produktów jest aplikacja, która pozwala użytkownikowi na pobieranie oprogramowania lub treści i przechowywanie ich w chronionym obszarze. Jeśli kod lub treść zawiera niebezpieczny fragment, nie ma on wpływu na cały telefon, a użytkownik może go bezpiecznie skasować.

Podobne rozwiązanie pozwala użytkownikom telefonów robić zdjęcia i przechowywać je w zabezpieczonym obszarze. Przykładowo, może dotyczyć to zdjęć członków rodziny. Do ich przejrzenia potrzebne jest hasło. Na razie firmie Spansion nie udało się jednak zawrzeć porozumienia z żadnym z producentów aparatów.

Produkty Discretix i Spansion to rozwiązania sprzętowe. Ich przedstawiciele przekonują, że zabezpieczenia programowe, np. systemy antywirusowe, choć łatwe do zainstalowania, mogą zostać "oszukane" przez hakerów. Zwykle powodują także spowolnienie pracy urządzenia. Z kolei problem związany z rozwiązaniami sprzętowymi polega na tym, że muszą być one zaakceptowane przez producentów układów elektronicznych i producentów aparatów. "Proces ten może zabrać nawet do dwóch lat" - przyznają przedstawiciele Spansion. Firmie Discretix udało się jednak nawiązać współpracę z jednym z producentów. Jej rozwiązanie obsługujące różne technologie DRM (Digital Rights Management), m.in. Microsoft i NTT DoCoMo, będzie wykorzystywane w najnowszych telefonach Motorola Z8. Ma ono zostać także zintegrowane z przeglądarką Opera Software.


TOP 200