Specyfikacja Ethernet 800 Gb/s gotowa do ratyfikacji

Konsorcjum zatwierdzające ethernetowe standardy (Ethernet Technology Consortium) informuje, że zakończyło prace nad nową specyfikacją pozwalająca przesyłać dane przez połączenia tego typu z szybkością 800 Gb/s, nadając jej nazwę 800GBASE-R.

Konsorcjum (w skład którego wchodzą ekspercki pracujący w firmach Broadcom, Cisco, Google i Microsoft) jest twórcą standardów, w oparciu o które pracują sieci Ethernet 50 Gb/s i 100 Gb/s.

Specyfikacja 800GbE wprowadziła nowe rozwiązania do warstw MAC i PCS, a bazujące na niej połączenia transmitują dane przez osiem fizycznych ścieżek, każda zdolna przesyłać dane z natywną prędkością 106,25 Gb/s. Specyfikacja przewiduje też możliwość przesyłania danych przez 16 ścieżek, każda mająca przepustowość 53,125 Gb/s.

Zobacz również:

Pod pojęciem ścieżki należy rozumieć jedną parę skrętki miedzianej (w połączeniach kablowych) lub pojedynczą nitkę światłowodu albo określoną długość fali świetlnej w światłowodach wielomodowych.

Jeśli chodzi o opóźnienia przy przesyłaniu pakietów, to w przypadku 800GBASE-R są one dwa razy mniejsze od opóźnień obserwowanych w połączeniach Ethernet bazujących na specyfikacji 400 Gb/s. To ważny parametr, ponieważ zmniejszenie opóźnień zaspokoi potrzebę wielu aplikacji wrażliwych na opóźnienia, takich jak obliczenia wymagające wysokiej wydajności czy aplikacje bazujące na technologii sztucznej inteligencji. W obu tych przypadkach dane muszą być przenoszone z jeden miejsca sieci w drugie tak szybko, jak jest to tylko możliwe.

Ethernet Technology Consortium nie informuje, kiedy na rynku pojawią się pierwsze rozwiązania bazujące na standardzie 800GBASE-R. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zmiany – w porównaniu z poprzednią wersją specyfikacji – nie są znaczące, to może to nastąpić nawet jeszcze pod koniec tego roku. Oczywiście pod warunkiem, że pandemia koronawirusa COVID-19 nie pokrzyżuje planów producentów również i w tym przypadku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200