Specyfikacja ACPI

Standaryzacja systemu zarządzania energią w komputerach.

Standaryzacja systemu zarządzania energią w komputerach.

Microsoft Corp., Intel Corp. oraz Toshiba America Information Systems Inc. wspólnie ogłosiły specyfikację Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) 1.0, określającą standardowe funkcje zarządzania energią w komputerach PC. Specyfikacja ACPI definiuje interfejs umożliwiający projektantom korzystanie z funkcji zarządzania energią w warstwie sprzętowej, systemie operacyjnym i aplikacjach.

Nowy standard ma na celu skrócenie czasu poświęcanego na uruchamianie sprzętu oraz automatyzację takich zadań, jak wyłączanie urządzeń peryferyjnych lub testowanie pamięci. Jego implementacja pozwoli na szybsze uruchamianie sprzętu, zarówno po jego wyłączeniu, jak i przejściu w energooszczędny tryb "uśpienia". ACPI ułatwi pracę użytkownikom komputerów, a także administratorom, samodzielnie konfigurującym proces wyłączania w komputerze np. dysków twardych lub kart sieciowych. Specyfikacja jest elementem inicjatywy uproszczenia obsługi komputerów PC, które wkrótce napotkają na konkurencję tańszych w eksploatacji komputerów sieciowych NC.

Intel zapowiedział, że przyszłe wersje zestawów układów wspomagających komputery biurowe i przenośne, nowe modele procesorów oraz produkty OEM będą zgodne z ACPI. Natomiast Microsoft planuje zintegrować specyfikację z przyszłymi wersjami Windows 95 i Windows NT. Wsparcie dla ACPI zadeklarowali także Dell, Compaq, Digital Equipment.


TOP 200