Specyfika pieca

Kontrakt z Hutą Łaziska ma przynieść pierwsze wdrożenie Baana w polskim przemyśle hutniczym.

Kontrakt z Hutą Łaziska ma przynieść pierwsze wdrożenie Baana w polskim przemyśle hutniczym.

W marcu br. rozpocznie się wdrożenie aplikacji Baan IV w Hucie Łaziska. O wyborze aplikacji wspomagającej zarządzanie przedsiębiorstwem zdecydowały głównie właściwości modułu produkcyjnego. Do końca stycznia br. zostanie wybrana platforma sprzętowa.

Jak twierdzą przedstawiciele huty, system obejmie całą działalność zakładu. Wprowadzone zostaną rozwiązania informatyczne wspomagające obieg dokumentów, które zawiera Baan IV.

Centralna baza danych zlikwiduje konieczność kilkukrotnego wprowadzania tych samych danych. Obecnie każdy z oddziałów posiada odrębną aplikację wspomagającą jego pracę, nie połączoną z pozostałymi. Największe utrudnienia powoduje to w przypadku działu zajmującego się obliczaniem kosztów produkcji, który zobowiązany jest co miesiąc przygotowywać raport dla działu księgowości, a jego pracownicy ponownie wprowadzają dane do swojego systemu. "Rozwiązanie zintegrowane pozwoli nam na lepsze śledzenie, w którym miejscu powstają koszty" - stwierdza Krystian Jarek, zajmujący się projektem wdrożenie Baana w Hucie Łaziska.

Największe problemy dział informatyki dostrzega przy wdrożeniu modułu produkcji i odzwierciedleniu skomplikowanych procesów związanych z technologią i sposobem produkcji. "Właściwie trudność nie leży w liczbie naszych wyrobów, ale w ciągłości procesu produkcyjnego. Nie możemy przyporządkować danemu surowcowi konkretnego wyrobu, ponieważ cały czas trwa zsyp różnych gatunkowo surowców do pieca, a co dwie godziny wylewa się z niego mieszankę. Dopiero jej analiza laboratoryjna pozwala na określenie powstałego fabrykatu i przydzielenie go do określonego kontraktu z odbiorcą" - mówi Krystian Jarek.

Huta Łaziska liczy na usprawnienie planowania produkcji - przy uwzględnieniu wydajności poszczególnych pieców możliwe będzie wcześniejsze zamawianie materiałów i wstępne obliczanie kosztów kontraktu.


TOP 200