Specjalnie dla klastrów

Hewlett-Packard wprowadzi na rynek nowe serwery i stacje robocze oparte na procesorze PA-RISC.

Hewlett-Packard wprowadzi na rynek nowe serwery i stacje robocze oparte na procesorze PA-RISC.

Seria nowych klastrowych serwerów średniej klasy EPS20 ma za zadanie wypełnić lukę między dwoma istniejącymi liniami produktów HP. Cena, za jaką będą oferowane klastrowe serwery EPS20 będzie się mieścić między ceną serwerów klasy K, zaprezentowanych w czerwcu, a ceną komputerów SPP-1200, które firma ma zamiar oferować po mającym nastąpić przejęciu firmy Convex Corporation.

EPS20 jest konfiguracją oferującą połączenie aż ośmiu serwerów klasy K, z których każdy może zawierać od jednego do czterech 120-megahercowych procesorów PA-7200. Serwery wykorzystują Pojedyncze Środowisko Systemu Wielokomputerowego (Multicomputer Single System Environment - MCSE) w celu połączenia w klaster. To środowisko operacyjne pojawi się w formie pozwalającej mu na pracę jako serwer komputerowy albo jako serwer baz danych. Ceny zaczynają się od 120 tys. USD za system z jednym symetrycznym wieloprocesorowym węzłem K410, jednogigabajtowym dyskiem twardym typu Fast and Wide SCSI, 128 MB RAM, napędem CD o poczwórnej prędkości odczytu danych, 17" monitorem, kartą FDDI oraz pakietem zarządzającym MCSE.

Według informacji przedstawiciela HP firma zamierza upgrade'ować w przyszłości EPS20 tak, by obsługiwał do 64 procesorów i oferował szybkie połączenia w standardzie Fibre Channel. EPS20 pojawi się w sprzedaży w I kw. 1996 r.

Jednocześnie z zapowiedzią nowych serwerów Hewlett-Packard zaprezentował swoje stacje robocze klasy C, które oferują procesor PA-7200, architekturę szyny i systemy graficzne z stacji roboczych rodziny J rozmiarów "deskside" w konfiguracjach desktopowych. Według planów HP, maszyny klasy C mają być bezpośrednią konkurencją dla Indigo 2 Maximum Impact firmy Silicon Graphics oraz SPARCstation 20 produkowanej przez Sun Microsystems Inc. HP liczy na to, że przyszłe wersje stacji roboczych klasy C wyposażone w procesor PA-8000 będą rywalizować z systemami Ultra zaprezentowanymi niedawno przez Suna, chociaż jak twierdzi HP, maszyny klasy C już teraz są w stanie obsługiwać niektóre aplikacje równie szybko jak Ultra.

Kosztujący 19 715 USD model C100 wykorzystuje 100-megahercowy procesor PA-7200 i osiąga wyniki 140 według testu SPECint92 i 224 według SPECfp92. Model C110, który kosztuje 25 715 USD wykorzystuje 120-megahercowy procesor PA-7200. Wyniki dla tego modelu wynoszą odpowiednio: 167 -SPEC-int92 oraz 269 - SPECfp92. Oba modele pracują pod kontrolą systemu operacyjnego HP UX 10.0 i wyposażone są w trzy sloty EISA. Firma oferuje systemy z 2- lub 4-gigabajtowymi napędami dysków twardych i 17- lub 20-calowymi monitorami.

"Planujemy także rozwinąć tę linię produktów, tak aby mogła korzystać z architektury PCI" - poinformował Bernard Guidon, wiceprezes firmy i dyrektor działu systemów komputerowych HP.

Zarówno stacje robocze klasy C, jak i serwery EPS20 mogą być rozszerzone za pomocą nowego procesora PA-8000, gdy ten tylko znajdzie się w sprzedaży.


TOP 200