Specjalizacje IT warte uwagi w najbliższych latach

Jakie ścieżki kariery są najbardziej pożądane i poszukiwane przez pracodawców? Warto wybrać konkretną specjalizację i rozwijać się później w jednym kierunku. W ten sposób po pewnym czasie staniemy się ekspertem, który bez trudu znajdzie zatrudnienie.

Przedstawiamy kilka popularnych ścieżek i segmentów, w których warto się specjalizować. Niezależnie od tego, czy mamy dużą wiedzę i umiejętności, czy też nie, możemy dziś zdobyć potrzebne kompetencje i to często bez wychodzenia z domu. Trzeba tylko wykazać się wytrwałością w przyswajaniu wiedzy i w kończeniu poszczególnych kursów e-learningowych.

Popularne specjalizacje

1. Full-stack Software Developerzy: Programiści wszechstronni - osoby, które znają więcej niż jeden język programowania, a dodatkowo rozumieją i mają doświadczenie w biznesie, czyli wiedzą jak poszczególne rozwiązania powinny przekładać się na tworzenie wartości dla klientów danej firmy. Wiedzą też, na czym polega praca w QA (opis niżej), doskonale znają bazy danych i analitykę, przez co można powiedzieć, że z powodzeniem poradzą sobie w różnych rolach i mogą elastycznie realizować odpowiednie zadania - te, które są akurat potrzebne.

Zobacz również:

  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • Zarobki w IT znacząco wzrosły

Jeśli firma ma takiego specjalistę w zespole, może liczyć na to, że szybciej wprowadzi produkty na rynek, zmniejszy koszty operacyjne, a dodatkowo inni specjaliści będą lepiej rozumieli, na czym polegają konkretne problemy biznesowe i jak należy je rozwiązywać.

Wybrane kursy online

Full-Stack Web Developer – Udemy https://goo.gl/BXBslr

Full-Stack Web Developer – Udacity https://goo.gl/jL7EQ4

2. IT project managerowie: Tutaj nie trzeba za dużo wyjaśniać. Organizacje potrzebują project managerów, dzięki którym poszczególne projekty będą realizowane w sposób przemyślany, w ramach budżetu i na czas.

Jeśli chcemy zarządzać projektami w branży IT, trzeba mieć odpowiednią wiedzę - najlepiej praktyczną - z zakresu działania przeróżnych technologii i narzędzi. Znajomość nowoczesnych narzędzi do zarządzania projektami to z kolei konieczność, więc warto już teraz uczyć się obsługi takich aplikacji jak Asana, Basecamp czy Trello.

Wybrane kursy online

IT Project Management – Coursera https://goo.gl/Jf9V9C

Managing Project Risks and Changes – Coursera https://goo.gl/VPGd1A

Project Management – Alison https://goo.gl/4O1LeU

Agile in the Program Management Office – PMI https://goo.gl/tmpAoF

3. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa: coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że trzeba przeznaczyć dużo uwagi na bezpieczeństwo, tym bardziej, że świat IT staje się z miesiąca na miesiąc bardziej złożony. Obecnie nie wystarczy mieć oprogramowania antywirusowego - to nawet nie zalicza się do podstaw praktyk związanych z bezpieczeństwem. Dziś potrzebni są specjaliści, którzy potrafią spojrzeć na organizację w sposób holistyczny, a następnie dopasować odpowiednie rozwiązania zabezpieczające, które zapewnią ochronę na każdym punkcie styku. Jeśli chcemy projektować całe systemy zabezpieczające, przyda się również wiedza z zakresu zarządzania ludźmi, a jeśli zaś chcemy bardziej tworzyć i wdrażać gotowe rozwiązania - wówczas stawiajmy na specjalizacje, np. z zakresu urządzeń mobilnych.

Wybrane kursy online

Cyber Security: Protect and Defend – Udemy https://goo.gl/L8wsOt

Cyber Security Awareness – Pluralsight https://goo.gl/Na0lhZ

Cybersecurity Fundamentals – Coursera https://goo.gl/x06fle

4. Specjaliści ds. sieci: firmy oferują przeróżne usługi online w obecnych czasach, od narzędzi do komunikacji i współpracy, przez serwisy zajmujące się strumieniowaniem wideo, po rozwiązania zabezpieczające działające w chmurze. Wszystko to sprawia, że jest duże zapotrzebowanie na administratorów sieci i inżynierów, którzy mogą je projektować.

Wybrane kursy online

Networking Cloud Computing – Lynda https://goo.gl/1Ow7us

Network Fundamentals and Protocols – Pluralsight https://goo.gl/6K313o

5. Projektanci UI/UX: klienci oczekują, że aplikacje i usługi online działają szybko, bezbłędnie i można je obsługiwać intuicyjnie, niezależnie od tego czy są to rozwiązania korporacyjne, gry, czy sklepy e-commerce. To sprawia, że zapotrzebowanie na projektantów UI (user interface - interfejs użytkowania) oraz UX (user experience - doświadczenia użytkownika, też: satysfakcja użytkownika) jest duże. Warto wiedzieć, że za tworzenie oprogramowania nie odpowiadają wyłącznie programiści, ale również projektanci UI/UX.

Wybrane kursy online

UX Fundamentals – Pluralsight https://goo.gl/Dc2qsj

An Introduction to Design – Pluralsight https://goo.gl/Ggy4gD

UX Crash Course: 31 Fundamentals - Thehipperelement.com https://goo.gl/GcLChM

6. Eksperci ds. QA (quality assurance): Wraz ze specjalistami UI/UX potrzebne są osoby, które dbają o jakość, czyli kontrolerzy jakości. Ci ludzie głównie odpowiadają za to, że dany produkt nie tylko ładnie wygląda z zewnątrz i po stronie użytkownika (front-end), ale też wszystko poprawnie działa na zapleczu (back-end) i tam również zachowano odpowiednią jakość. Specjaliści ds. kontroli jakości oraz testerzy stają się obecnie coraz ważniejsi w organizacjach, ponieważ aplikacje i rynki dojrzewają, a to oznacza, że klientów nie zadowala już sam fakt, że dane rozwiązanie istnieje. Oczekują, że będzie oferowało również wysoką jakość.

Wybrane kursy online

QA Software Testing Training Course - Software Testing Help https://goo.gl/Jxnlx0

Automated Business Readable Web Tests with Selenium and SpecFlow – Pluralsight https://goo.gl/6RL71u

Selenium Easy Tutorials - Selenium Easy https://goo.gl/J4MYkd

7. Cloud Engineers: firmy ciągle są na etapie przenoszenia się do chmury i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ten krok. Z tego powodu zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią skonfigurować, zintegrować, czy też zabezpieczyć wdrożenia chmurowe również rośnie.

Wybrane kursy online

Introduction to Cloud Computing – Alison https://goo.gl/nEr65J

Cloud Computing – CloudAcademy https://goo.gl/Cm5ye7

Cloud Tutorials - Cloud School https://goo.gl/vu6qyp

Cloud Computing – edX https://goo.gl/jkiYCu

8. Eksperci ds. Big Data: przedsiębiorstwa, szczególnie te obsługujące wielu klientów, generują dziś ogromne ilości danych, od zachowań konsumentów, przez historie zakupowe, aż po wyniki kampanii marketingowych. Z tego powodu potrzebni są specjaliści, którzy potrafią przechwytywać, przetwarzać, analizować, a następnie wyciągać wnioski na podstawie zebranych danych. Analitycy ds. Big Data to jedna z tych specjalizacji, która w ostatnich latach przeżywa istny boom.

Wybrane kursy online

Big Data Fundamentals – edX https://goo.gl/sH9zQR

Data Mining: Theories and Algorithms for Tackling Big Data – edX https://goo.gl/Ngb1I9

Analytics, Big Data, and Data Science Courses - Big Data University https://goo.gl/waZQqn

Unlock Value in Massive Datasets – Coursera https://goo.gl/vxXp5F

9. Specjaliści ds. machine learning i artificial intelligence: programiści, zamiast pisać kod przewidujący scenariusze typu „jeśli to, to tamto lub tamto”, obecnie tworzą systemy oparte na machine learningu (uczenie maszynowe) i sztucznej inteligencji, które potrafią na podstawie danych samodzielnie i w czasie rzeczywistym podejmować najkorzystniejsze decyzje. Zawody z tego obszaru stają się popularne dopiero od paru lat, ale bez wątpienia są bardzo przyszłościowe.

Wybrane kursy online

Intro to Artificial Intelligence – Udacity https://goo.gl/dn9LEU

Machine Learning Engineer Nanodegree – Udacity https://goo.gl/LerfSA

Machine Learning – Coursera https://goo.gl/gYbxu6

Ile zarabiamy w Polsce w IT?

Jak podaje Pracuj.pl, jeśli chcemy dobrze zarabiać, powinniśmy szukać pracy w branży IT lub w finansach. W dodatku ta sytuacja nie zmienia się od kilku lat. Warto też zauważyć, jak podaje serwis z ogłoszeniami o pracę, że praktycznie nie ma bezrobotnych absolwentów kierunków związanych z IT – bardziej to pracodawca musi starać się o specjalistów, oferując im często w ramach zachęty wysokie wynagrodzenie i dodatkowe bonusy.

Specjalizacje IT warte uwagi w najbliższych latach

Najlepiej opłacanym zawodem jest architekt IT. „Żeby być solidnym architektem IT, potrzebny jest cały szereg umiejętności. Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze znać rynek IT, mieć znakomity warsztat programistyczny i posiadać dobre wyczucie biznesu” — mówi Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl. „Potrzebna jest zatem rzadko spotykana kombinacja kompetencji. Osoby, które nimi dysponują, są za to należycie wynagradzane” — dodaje.

Najlepsze zarobki w branży IT

Oczywiście w USA wynagrodzenie jest o wiele wyższe niż w Polsce, niemniej tendencje - czyli na jakim stanowisku zarobimy więcej, a na jakim mniej – są w zasadzie niezmienne na całym świecie. Jeśli więc chcemy zdobyć topową, najlepiej płatną pracę, obecnie powinniśmy skoncentrować wysiłki na branży IT. W tym roku szczególnie doceniani przez pracodawców są inżynierowie ds. niezawodności (Site Reliability Engineer). Takie osoby dbają przede wszystkim o to, aby wszystkie usługi działały niezawodnie, 24 godz. przez 7 dni w tygodniu. Muszą nie tylko orientować się, jak działa dany sprzęt i oprogramowanie, ale też wiedzieć, jak wprowadzać ew. naprawy – i robić to szybko oraz precyzyjnie. Dodatkowo dobrze płatne są prace analityczne, związane z danymi, czy też z tworzeniem oprogramowania (czyli typowo programistyczne).

Specjalizacje IT warte uwagi w najbliższych latach
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200