Specjalizacja: bankowość i finanse

Softbank będzie w Grupie Prokomu odpowiadać za projekty bankowo-finansowe.

Softbank będzie w Grupie Prokomu odpowiadać za projekty bankowo-finansowe.

Po rezygnacji Aleksandra Lesza, od marca br. prezesem Softbanku został Krzysztof Korba. Choć nigdy wcześniej nie pracował w Softbanku, w przeszłości blisko współpracował z tą firmą. Był związany z ICL, gdy wówczas jeszcze brytyjski koncern stał się akcjonariuszem Softbanku. Na początku lat 90. współpracował m.in. z Aleksandrem Leszem przy pierwszych umowach sprzedaży systemu Zorba. Ostatnio Krzysztof Korba kierował Unisys Polska.

Specjalizacja w grupie

Jak zapowiada Ryszard Krauze, prezes Prokom Software, firmy będącej obecnie głównym akcjonariuszem Softbanku, spółka ta będzie się specjalizować w projektach dla sektora finansowego. "Niezbędny jest podział kompetencji w grupie, aby mieć lepszą kontrolę nad kosztami" - mówi prezes Prokomu.

Oznacza to, że Softbank raczej nie będzie uczestniczyć w kolejnych przetargach w administracji, o które Prokom ma się starać samodzielnie. Wyjątkiem od tej reguły będą ewentualne wdrożenia poza Polską systemów ewidencji pojazdów i kierowców. Prokom liczy się to, że w zdobyciu zagranicznych kontraktów pomocne okażą się kontakty Krzysztofa Korby na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Austrii, zdobyte w Unisysie. Specjalizacja w obsłudze sektora finansowego oznacza również, że firma weźmie udział w informatyzacji Grupy PZU.

Spokojna przyszłość

Jednym z pierwszych zadań, od których Krzysztof Korba zamierza zacząć sprawowanie władzy w spółce, jest próba określenia, czy firma dysponuje zasobami wystarczającymi, by sprostać projektom, do których się przygotowuje. "Chcemy, podobnie jak ma to miejsce w firmach zachodnich, wprowadzić pomiar efektywności wykorzystania zasobów ludzkich" - zapowiada Krzysztof Korba. Nowo mianowany prezes nie jest przekonany do zasadności rozwoju własnych wielkich systemów przez polskie firmy. "Coraz rzadziej robią to nawet międzynarodowe koncerny" - twierdzi Krzysztof Korba.

Po kilku trudnych latach Softbank wreszcie ma zagwarantowane wpływy, które pozwalają spokojniej patrzeć w przyszłość. Portfel zamówień na ten rok wynosi ok. 200 mln zł, z czego aż ok. 80% stanowią przychody z dwóch umów z PKO BP i MSWiA na budowę CEPiK. Zagwarantowane tegoroczne wpływy całej Grupy Prokom to ok. 800 mln zł, z czego na Prokom Software przypada 470-480 mln zł (większość z wieloletnich kontraktów z ZUS, PZU, TP i Warty). Ryszard Krauze spodziewa się podpisania umów offsetowych dopiero w połowie br., a to oznacza, że pieniądze z tych kontraktów wpłyną najwcześniej na przełomie 2004 i 2005 r. Wartość umów na systemy C2, TETRA i RUM jest szacowana na 1 mld USD.

<hr size=1 noshade>

Specjalizacja: bankowość i finanse
Tymczasowy prezes

Do czasu znalezienia następcy Krzysztofa Korby obowiązki prezesa Unisys Polska będzie pełnił KURT PLATTNER. Przedstawiciele Unisysa chcieliby znaleźć na jego miejsce Polaka. Kurt Plattner kieruje austriackim oddziałem firmy, jest również odpowiedzialny za kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200