Specjaliści IT wolą kontrakt niż etat

Im bardziej pożądane są kwalifikacje specjalisty IT i ma większe doświadczenie, tym jest on mniej skłonny zdecydować się na zatrudnienie stałe i świadomie podejmuje się tylko wybranych projektów - takie wnioski płyną z analiz firmy Hays.

Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie rynek kontraktorów w polskim IT będzie się dynamicznie rozwijał. Już dziś wielu specjalistów IT wybiera współpracę na zasadzie kontraktu zamiast typowego etatu. Za taką formą przemawia m.in. wyższe wynagrodzenie - kontraktorzy otrzymują bowiem średnio o 30% wyższe wynagrodzenie niż pracownicy etatowi.

Do głównych wad pracy kontraktowej respondenci zaliczają brak ciągłości zatrudnienia, ryzyko i niepewność współpracy, brak pakietu socjalnego, zwłaszcza płatnego urlopu, brak inwestowania w rozwój pracownika, krótki czas trwania kontraktów, konieczną mobilność i częste podróże służbowe. Zdaniem specjalistów, głównym problemem utrudniającym współpracę ze zleceniodawcą jest brak doświadczenia niektórych menedżerów w zarządzaniu zespołem złożonym z pracowników zewnętrznych.


TOP 200