Spartan – nowa przeglądarka Microsoft

Z premierą Windows 10 planowaną na drugą połowę 2015 roku pojawi się nowa przeglądarka Microsoft o kodowej nazwie Spartan. Nie będzie to zmodyfikowana wersja Internet Explorera, a nowe oprogramowanie zbudowane od podstaw.

Ma to być oprogramowanie lekkie, zgodne ze standardami i wieloplatformowe. Informację taką podała Mary Jo Foley na portalu ZDNet.

Spartan ma być "lekką" alternatywą dla Internet Explorera 11, który wciąż będzie dostępny i dołączony do systemu Windows 10.

Zobacz również:

  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome
  • Mobilna przeglądarka Firefox dla urządzeń Android wzbogaci się o setki nowych rozszerzeń

Mary Jo Foley sugeruje, że Spartan może zadebiutować jako przeglądarka przeznaczona na inne niż Windows platformy takie, jak iOS i Android.

Z technicznego punktu widzenia przeglądarka Spartan będzie wykorzystywać silniki Chakra JavaScript i Trident, a nie WebKit (oprogramowanie do renderingu).

Według analiz prezentowanych przez NetApplications sumarycznie Internet Explorer jest wciąż najpopularniejszą przeglądarką na świecie z udziałem 58%, ale rośnie popularność Chrome (20%). Natomiast Opera i Firefox systematycznie zmniejszą swoje udziały w rynku.

Na razie nie wiadomo jeszcze jaka będzie polityka Microsoft, ale wprowadzenie przeglądarki lekkiej, zgodnej z najnowszymi standardami i pracującej na wielu platformach to ciekawy pomysł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200