Spammer autorem SoBiga?

Według opublikowanego anonimowo raportu autorem wirusa SoBig, który w 2003 spowodował straty przekraczające 50 mln USD jest Rosjanin, właściciel firmy produkującej program do spamowania. Ten jednak stanowczo odrzuca zarzuty.

Autorzy raportu zatytułowanego "Who Wrote SoBig?" sugerują, że autorem wirusa był Rusłan Ibragimow, właściciel firmy Send Safe oferującej oprogramowanie do wysyłania spamu pod tą samą nazwą.

Analizując sposób działania i kod programu, pozostawiane przez niego nagłówki oraz inne szczegóły postawili oni tezę, że autor lub autorzy SoBig korzystali z tego samego kodu źródłowego.

Pojawienie się wirusa zbiegło się w czasie z wypuszczeniem kolejnych wersji programu Send Safe wykorzystującego zarażone komputery jako pośredników przy masowym wysyłaniu spamu. Tymczasem jedną z funkcji SoBig było właśnie instalowanie w komputerach-ofiarach koni trojańskich pełniących taką funkcję. Ibragimow w wywiadzie udzielonym O'Reilly Net zaprzeczył, jakoby był autorem wirusa.

W tym miesiącu mija rok od ogłoszenia przez Microsoft programu Anti-Virus Reward, oferującego w tym konkretnym wypadku nagrodę w wysokości 250 tys. USD za informacje, które doprowadzą do ujawnienia i skazania autora SoBig.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200