Spamerzy słono zapłacą?

Władze amerykańskiego stanu Kalifornia zatwierdziły projekt ustawy, zakładającej, iż osoby zajmujące się rozsyłaniem niechanej korespondencji elektronicznej (czyli spamu) mogą zostać za to ukarane grzywną w wysokości nawet 500 USD za każdą wiadomość.

Jeśli rozwiązanie takie zostanie ostatecznie przyjęte, będzie to najbardziej restrykcyjny przepis dotyczący spamu, obowiązujący w USA. Projekt ustawy przygotował i zatwierdził (stosunkiem głosów 21:12) tamtejszy parlament stanowy.

Ustawa przewiduje również, że jeśli "spamerowi" udowodni się, że wysyłał on niechciane wiadomości wiedząc, iż narusza prawo stanowe, to w takiej sytuacji sędzia będzie miał prawo do wymierzenia mu kary grzywny w wysokości 1500 USD.

Co najciekawsze, prawo to nie jest wcale nowe - nowy projekt jest tylko poszerzeniem zakresu starej ustawy, mającej na celu zwalczanie spamu faksowego (w Kaliforni kara za wysyłanie niechcianych faksów również wynosi 500 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200