Spadki w Polsce są coraz mniejsze

W IV kwartale 2009 w Polsce sprzedano ponad 950 tys. sztuk komputerów, podała firma analityczna IDC Polska. W porównaniu jednak do roku 2008 sprzedano ponad 600 tys. komputerów mniej.

Spadki w Polsce są coraz mniejsze

Łączna sprzedaż komputerów spadła o 16% w porównaniu do analogicznego okresu 2008 r., kiedy to na polski rynek dostarczono 3,76 mln sztuk komputerów desktop, i serwerów z procesorami x86. Sprzedaż w całym roku 2009 wyniosła 3,16 mln sztuk i była najniższa od dwóch lat. W 2007 r. sprzedano bowiem w Polsce 3,27 mln komputerów.

"Zgodnie z przewidywaniami rynek PC nadal boleśnie odczuwał zmniejszony popyt, dynamika spadków zaczęła się jednak obniżać" - powiedział Damian Godos, analityk z IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku PC.

"Od wielu kwartałów wyraźnie rysuje się trend, który świadczy o tym, że komputery stacjonarne ustępują miejsca notebookom i nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić. W IV kwartale 2009 sprzedaż notebooków - rok do roku - zmalała co prawda o 10%, ale komputerów desktop aż o 26% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku" - dodaje Damian Godos.

IDC PC Tracker to kwartalne badanie rynku komputerowego w Polsce, które obejmuje komputery stacjonarne, przenośne oraz serwery x86 zmontowane i/lub sprzedane przez firmy, nie obejmuje komputerów zmontowanych przez użytkowników prywatnych we własnym zakresie.


TOP 200