Spadek sprzedaży pecetów

Światowa sprzedaż komputerów PC spadła o 2,7% rok do roku w czwartym kwartale 2023 r., ale według IDC niebawem nastąpi wzrost.

Fot. Valentine Tanasovich/Pexels

Globalne dostawy tradycyjnych komputerów osobistych nieznacznie przekroczyły oczekiwania w czwartym kwartale 2023 r. (4Q23), dostarczono prawie 67,1 miliona komputerów osobistych, co stanowi spadek o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie ze wstępnymi wynikami kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker. Wydaje się, że spadki na rynku osiągnęły dno i oczekuje się wzrostu w 2024 roku.

Spadek sprzedaży pecetów

Źródło: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, January 10, 2024

Pomimo lepszych wyników, 4Q23 był ósmym z rzędu kwartałem spadku wolumenu dostaw w ujęciu rok do roku. Wysyłki w kwartale świątecznym oznaczały również najniższy wolumen w czwartym kwartale od 4Q 2006, podkreślając powolne ożywienie rynku w obliczu słabego popytu i polegania na znacznych promocjach.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Yandex pod kontrolą Kremla
Spadek sprzedaży pecetów

Źródło: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, January 10, 2024

W ujęciu rocznym rynek doświadczył bezprecedensowych kolejnych spadków, co oznacza wyraźne odejście od historycznych trendów śledzonych od 1995 roku. W 2022 r. wolumen przesyłek spadł o 16,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, a wstępne wyniki sugerują dodatkowy spadek o 13,9% w 2023 r. w porównaniu z rokiem 2022. Spadek ten, niespotykany w historii branży, odzwierciedla następstwa znacznego wzrostu zakupów komputerów osobistych spowodowanego pandemią COVID-19.

"Spośród głównych kategorii technologicznych, rynek komputerów osobistych był prawdopodobnie najbardziej przypominał rollecoaster pod względem wzlotów i upadków w ciągu ostatnich czterech lat" - powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. "Podczas gdy rynek ponownie spadł w 2023 roku w wymiarze dostaw, w przyszłości pojawi się pozytywnych tendencji dla komputerów PC. Chociaż sztuczna inteligencja wyraźnie przyciągnęła uwagę wszystkich, nie należy zapominać, że 2024 r. ma być dobrym rokiem na odświeżenie komercyjnych komputerów PC, a postępy w zakresie komputerów do gier nadal napędzają emocje na rynku".

Czołowe firmy w branży pozostają w dużej mierze niezmienione i podobnie jak cały rynek, one również doświadczają niezwykłych kwartalnych wahań wzrostu. Marki, które są lepiej pozycjonowane w segmencie komercyjnym, prawdopodobnie będą miały więcej pewności siebie w 2024 roku, ale postęp technologiczny powinien stworzyć możliwości zarówno dla dostawców komercyjnych, jak i konsumenckich.

Dodatkowe informacje:

Tradycyjne komputery PC obejmują komputery stacjonarne, notebooki i stacje robocze i nie obejmują tabletów ani serwerów x86. Odłączane tablety i tablety Slate są częścią Personal Computing Device Tracker, ale nie zostały uwzględnione w tym podsumowaniu.

Wysyłki obejmują wysyłki do kanałów dystrybucji lub użytkowników końcowych. Sprzedaż OEM jest liczona w ramach firmy/marki, pod którą są sprzedawane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200