Spadek przychodów Oracle

W II kwartale obrachunkowym firma zanotowała przychód na poziomie 2,4 mld USD, co oznacza 11-proc. spadek w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Mimo osiągnięcia blisko 550 mln USD zysku, Larry Ellison stwierdził, że zakończony kwartał był najtrudniejszym okresem dla firmy w ciągu całego dziesięciolecia.

W okresie od 1 września do 30 listopada br. Oracle zanotował spadek zysku netto o blisko 12% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk netto firmy wyniósł 549,5 mln USD (622,8 mln USD w 2000 r.), a przychody ze sprzedaży zamknęły się kwotą 2,4 mld USD (rok wcześniej 2,7 mld USD).

Larry Ellison, dyrektor wykonawczy i przewodniczący rady nadzorczej Oracle'a, powiedział, że ten kwartał okazał się najtrudniejszym okresem dla firmy w ciągu całego dziesięciolecia. Przychody ze sprzedaży nowych licencji na oprogramowanie zmniejszyły się rok w rok o 27%. Wzrosły natomiast obroty z odnowienia i rozszerzenia umów licencyjnych zarówno na oprogramowanie, jak i usługi wsparcia technicznego, odpowiednio o 8 i 12%. Przychody ze sprzedaży baz danych spadły o 10% i zamknęły się kwotą 1,7 mld USD.

Zobacz również:

Reasumując wyniki z tego okresu, przedstawiciele Oracle'a powiedzieli, że spadek najważniejszych dla firmy wskaźników finansowych wynikał ze wstrzymania decyzji inwestycyjnych przez klientów biznesowych. W okresie raportowanym było to w dużej mierze spowodowane wrześniowymi atakami terrorystycznymi na USA. Kierownictwo Oracle'a zaprzecza jakoby wpływ na słabsze wyniki finansowe firmy miał wzrost udziałów rynkowych największych konkurentów: IBM i Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200