Spadek dostaw PC

Globalne dostawy komputerów PC ponownie spadły w trzecim kwartale 2023 r. – wynika z danych IDC.

Fot. ThisIsEngineering/Pexels

Trendy spadkowe dostaw komputerów osobistych były nadal widoczne w trzecim kwartale 2023 r., ponieważ globalne wolumeny spadły o 7,6% rok do roku, z dostawą 68,2 miliona komputerów osobistych, zgodnie ze wstępnymi wynikami kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker. Chociaż popyt i globalna gospodarka pozostają stłumione, dostawy komputerów PC wzrosły w każdym z ostatnich dwóch kwartałów, spowalniając tempo rocznego spadku i wskazując, że rynek ma już za sobą najgorszy moment.

Spadek dostaw PC

Źródło: IDC

Zapasy komputerów PC również zmniejszyły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy i są bliskie zdrowych poziomów w większości kanałów. Jednak presja na obniżanie cen utrzymuje się i prawdopodobnie pozostanie problemem w sektorze konsumenckim i biznesowym. Podczas gdy większość z 5 największych dostawców odnotowała dwucyfrowe spadki w ciągu kwartału, większy spadek Apple był wynikiem niekorzystnych porównań rok do roku, ponieważ firma odzyskała siły po wstrzymaniu produkcji związanym z COVID w 3Q22. Tymczasem wzrost HP był w dużej mierze spowodowany normalizacją zapasów.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Nowe narzędzie Nvidia do testowania modeli GenAI
  • Yandex pod kontrolą Kremla

"Branża komputerów osobistych znajduje się na powolnej drodze do ożywienia, ponieważ cykl odświeżania urządzeń i koniec wsparcia dla systemu Windows 10 pomogą zwiększyć sprzedaż w drugiej połowie 2024 r. i później. W międzyczasie branża PC będzie niestety odczuwać większy ból" - powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w dziale Mobility and Consumer Device Trackers w IDC. "Powolność w branży daje łańcuchowi dostaw możliwość zbadania opcji zaopatrzenia i produkcji poza Chinami i prawdopodobnie pozostanie to kluczową kwestią w przyszłości, ustępując jedynie postępowi sztucznej inteligencji w komputerach PC".

"Generatywna sztuczna inteligencja może być przełomowym momentem dla branży PC" - powiedział Linn Huang, wiceprezes ds. badań, Devices & Displays w IDC. "Chociaż przypadki użycia nie zostały jeszcze w pełni pokazane, zainteresowanie tą kategorią jest już duże. Komputery PC ze sztuczną inteligencją obiecują organizacjom możliwość spersonalizowania doświadczenia użytkownika na głębszym poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i suwerenności danych. Ponieważ w przyszłym roku pojawi się więcej takich urządzeń, spodziewamy się znacznego wzrostu ogólnych cen sprzedaży".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200