Spadają ceny pamięci DRAM

Jak przewiduje DRAMeXchange (oddział firmy analitycznej TrendForce) ceny pamięci DRAM przeznaczonych dla serwerów spadną w pierwszym kwartale tego roku o ponad 20%. Jest to spowodowane głównie tym, że podaż znacznie przewyższa popyt. To bezlitosny mechanizm rynkowy, który dotyka obecnie boleśnie producentów tego rodzaju układów scalonych.

Do innych powodów tak znacznego spadku cen pamięci DRAM zaliczyć należy: bardzo wysoki poziom zapasów, sezonowy schemat zakupów (na początku roku firmy IT zwlekają zawsze z inwestycjami) oraz niepewność związaną z wojną handlową, jaką toczą obecnie ze sobą dwa światowe mocarstwa: USA i Chiny.

Do tego dochodzi fakt, że producenci pamięci DRAM zapełnili wcześniej magazyny takimi układami i obecnie mają problemy z ich redukcją. Generalnie mamy więc do czynienia z nadprodukcją pamięci DRAM, co musiało doprowadzić do tak dużego spadku cen.

Zobacz również:

  • Comarch – niezawodna dywersyfikacja
  • Apple zapędziło się w kozi róg - Xcode potrzebuje 16 GB RAMu
  • Naukowcy odblokowali "Świętego Graala" technologii pamięci

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z dynamicznym rozwojem centrów danych na wszystkich kontynentach świata, dlatego dostawcy pamięci DRAM ciągle zwiększali ich produkcję sądząc, że trend ten utrzyma się również w tym roku. Stało się inaczej i czołowi producenci pamięci DRAM – tacy jak Micron czy Hynix – płacą teraz za to cenę.

DRAMeXchange uważa, że popyt na serwery (a więc i na instalowane w nich pamięci) zacznie rosnąć już w drugim kwartale tego roku. Dlatego pewne zahamowanie spadku cen pamięci DRAM może nastąpić w trzecim kwartale, tak iż w całym 2019 roku ceny takich pamięci mogą spaść o ok. 50%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200