Spada kurs akcji Optimusa

Zdaniem analityków transakcja z ITI nie jest dla nowosądeckiej firmy zbyt korzystna.

Kurs akcji Optimusa SA w notowaniach ciągłych spada. Powodem tego jest umowa z ITI Holdings, którą analitycy postrzegają jako niezbyt korzystną dla nowosądeckiej firmy.

Jak podała agencja Reuters, na drugim z rzędu tzw. fixingu akcje firmy straciły ok. 10% przy ofercie sprzedaży. Obecna wartość akcji Optimusa jest o ok. 70% niższa od ich najwyższej wartości, odnotowanej podczas wiosennej hossy dla spółek internetowych. Analitycy uspokajają jednak, że kurs Optimusa powinien już utrzymywać się na tym poziomie.

ITI Holdings ma prawo do wezwania BRE Banku SA do nabycia za 68,9 mln zł pakietu akcji spółki, która powstanie w wyniku wyodrębnienia z Optimus SA portalu Onet.pl. Spółka ta zajmowałaby się m.in. niezbyt opłacalną produkcją komputerów, kas fiskalnych i integracją. Podział ma się zakończyć w lipcu 2000 r. Zgodnie z tym scenariuszem ITI byłaby w posiadaniu najatrakcyjniejszej części Optimusa - jego aktywów internetowych. Wszystko wskazuje, że tak właśnie się stanie, bowiem przedstawiciele ITI już wcześniej stwierdzili, że głównym celem tej transakcji jest jedynie portal Onet.pl.

Przypomnijmy, że ITI kupi za 471,5 mln zł od BRE Banku i Zbigniewa Jakubasa 33% akcji Optimusa. Część z nich (14%) mają otrzymać - w zamian za 25% akcji Onet.pl - prywatni akcjonariusze portalu. Transakcja ma się zakończyć w I kwartale 2001 r.

***

ITI Holdings ma opcję odsprzedaży BRE części akcji Optimusa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200