Sony wybrała platformę Symbian do swoich telefonów komórkowych tzw. trzeciej generacji

Sony będzie wykorzystywała oprogramowanie Symbian w swoich telefonach komórkowych tzw. następnej generacji. Urządzenia te będą tworzone w oparciu o platformę sprzętową, wykorzystującą cyfrowy procesor...

Sony będzie wykorzystywała oprogramowanie Symbian w swoich telefonach komórkowych tzw. następnej generacji. Urządzenia te będą tworzone w oparciu o platformę sprzętową, wykorzystującą cyfrowy procesor sygnałowy (DSP) firmy Texas Instruments (TI).

Telefony Sony, przeznaczone do korzystania z wysoko wydajnych usług bezprzewodowej transmisji danych, będą wymagały zastosowania wydajnych i jednocześnie oszczędnych mechanizmów przetwarzających, jak również otwartego systemu operacyjnego - uzasadnił decyzję firmy o wyborze platformy jeden z jej dyrektorów.

Bazująca na DSP platforma OMAP (Open Multimedia Application Platform) Texas Instruments została stworzona pod kątem obsługi zarówno obecnych bezprzewodowych sieci drugiej generacji (2G), jak i przyszłych sieci trzeciej generacji (3G).

Oferta programowa Symbian zawiera m.in. system operacyjny EPOC, mechanizmy aplikacyjne i interfejsy użytkownika, opracowane pod kątem urządzeń, oferujących bezprzewodowy dostęp do Internetu. Wykorzystują one takie technologie, jak Java, Bluetooth i WAP- wszystkie postrzegane jako przyszły standard na rynku komunikacji bezprzewodowej.

Decyzja Sony jest niekorzystna dla Microsoftu, który miał duże ambicje co do udziału w rynku urządzeń bezprzewodowych. W lutym japoński producent zapowiedział, że jego pierwsze telefony wykorzystujące protokół WAP, mające pojawić się w Europie w maju br., zostaną wyposażone w przeglądarkę Microsoftu. Jednakże wybór rozwiązań Symbian do telefonów kolejnej generacji może oznaczać ograniczenie możliwości popularyzacji bezprzewodowej platformy Microsoftu.

Z rozwiązań Symbian korzystają również wszyscy ważniejsi uczestnicy bezprzewodowego rynku, w tym twórcy tego konsorcjum - Nokia, Motorola, Ericsson, Psion, Matsushita Communications - oraz Philips Electronics.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200