Sony wkracza w kosmos

Sony Space Communications Corporation (Sony SSC) będzie rozwijać kosmiczne technologie optyczne używane do transmitowania danych. To nowa firma utworzona przez Sony Corporation of America (SCA), spółkę zależną japońskiego giganta.

Grafika: Racool/freerangestock

Zgodnie z zapowiedzią, SSC planuje opracować małe urządzenia do komunikacji optycznej, które będą świadczyć usługi mikrosatelitom, transmitując dane za pomocą wiązki promieni generowanych przez laser.

Według szacunków, w kosmosie znajduje się obecnie ponad 12 tys. satelitów i oczekuje się, że liczba ta znacznie wzrośnie w przyszłości. Ilość danych wymienianych z satelitami również rośnie z roku na rok, ale ilość dostępnych częstotliwości radiowych wykorzystywanych do transmitowania danych jest ograniczona. Celem nowej firmy jest zaradzenie tej sytuacji i stworzenie internetowej sieci komunikacyjnej obejmującej całą Ziemię, przestrzeń kosmiczną i aplikacje, w tym jak usługi czasu rzeczywistego.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę

Satelity Low Earth Orbit (LEO) muszą komunikować się z Ziemią. Do komunikacji w czasie rzeczywistym potrzebna jest duża liczba urządzeń komunikacyjnych, ponieważ satelity te muszą przechodzić bezpośrednio nad stacją naziemną, aby się z nią komunikować. Zapotrzebowanie na licencje częstotliwości używanych do takich celów jest olbrzymie i popyt przekracza tu znacznie podaż.

Wykorzystując komunikację optyczną, firma Sony SSC chce rozwiązać ten problem sięgając po komunikację optyczną, gdyż konwencjonalna komunikacja wymaga dużej anteny i dużej mocy wyjściowej. Ponadto poprzez budowę optycznej sieci komunikacyjnej nie tylko między satelitami a ziemią, ale także między satelitami na orbicie, firma Sony SSC ma na celu umożliwienie komunikacji w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na ziemi z dowolnym satelitą w kosmosie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200