Sony przygotowuje pierwszego notebooka z procesorem Crusoe

Komputer z jednostką firmy Transmeta ma się pojawić na amerykańskim rynku już w październiku. Sony prawdopodobnie uprzedzi IBM-a, który produkuje Crusoe dla Transmety.

Sony Electronics wprowadzi w październiku na amerykański rynek pierwszy model notebooka wyposażony w produkowany przez firmę Transmeta energooszczędny procesor Crusoe.

Pierwszymi modelami, w których znajdzie zastosowanie kompatybilna z procesorami Intela jednostka TM5600 o częstotliwości 600 MHz, będą komputery Vaio CIVN PictureBook. Dzięki bardzo niskiemu poborowi energii procesora, wynoszącemu zaledwie 1 W, został znacznie wydłużony czas działania baterii komputera. Czas standardowej pracy notebooka może wynieść nawet 5,5 godz. czyli dwa razy więcej niż w przypadku poprzednich modeli PictureBook.

Poza nowym procesorem, ten model komputera będzie wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 8,9", 128 MB RAM, dysk twardy 12 GB, wbudowaną kamerę cyfrową, modem i złącze USB. Cena tego komputera, pracującego pod kontrolą systemu Windows ME, wyniesie 2,3 tys. USD.

Wśród innych producentów, którzy podczas PC Expo w czerwcu br. zaprezentowali prototypy własnych komputerów przenośnych wykorzystujących procesor Crusoe, znalazły się m.in. firmy Hitachi, IBM i NEC.

Według nie potwierdzonych informacji, tajwański producent kontraktowy Quanta Computer przygotowuje się do produkcji dla IBM-a ograniczonej liczby notebooków ThinkPad 240, wykorzystujących Crusoe. IBM oficjalnie nie potwierdził tych informacji. Analitycy podkreślają, że nie najlepiej świadczyłoby to o IBM-ie, gdyby na rynku wcześniej pojawił się notebook z Crusoe sygnowany przez Sony. Procesor ten jest przecież produkowany dla Transmeta, nie mającej własnych zakładów, przez dział IBM Microelectronics.

***

Transmeta przedstawiła nowy model procesora Crusoe

Transmeta będzie dostarczać procesory do urządzeń internetowych powszechnego użytku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200