Sony i Ericsson stworzą spółkę?

Koncerny prowadzą rozmowy dotyczące współpracy w dziedzinie produkcji telefonów komórkowych.

Japońska telewizja NHK poinformowała, że Sony i Ericsson stworzą przedsiębiorstwo typu join-venture zajmujące się rozwojem i produkcją telefonów komórkowych. W następstwie tych doniesień, przedstawiciele Sony oświadczyli, iż faktycznie obie firmy rozważają możliwość współpracy w tym zakresie, jednak żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

Dział aparatów komórkowych przynosi koncernowi Ericsson poważne straty. Firma zdecydowała się na zamknięcie niektórych fabryk i przekazanie produkcji telefonów komórkowych innym przedsiębiorstwom na zasadzie outsourcingu. Kierownictwo firmy zdaje sobie jednak sprawę, iż prognozy dla rynku telefonii komórkowej są wciąż perspektywiczne. Ericsson spodziewa się, że w 2001 roku na świecie sprzedanych zostanie ok. 500 - 540 mln aparatów komórkowych.

Zobacz również:

  • Sposoby na lepsze wykorzystanie Wiadomości w Androidzie

Podjęcie współpracy z Ericsson byłoby korzystne dla koncernu Sony, którego udział w rynku GSM nie przekracza obecnie 1%. Kierownictwo japońskiej firmy w szczególność zainteresowane jest zwiększeniem sprzedaży telefonów komórkowych na rynkach europejskich, gdzie dominuje głównie firma Nokia.

Porozumienie Ericssona i Sony nie byłoby pierwszą umową tego typu zawartą pomiędzy firmą z Europy i Japonii. Współpracę w zakresie produkcji telefonów komórkowych trzeciej generacji, już w zeszłym roku zapowiedziały Siemens i Toshiba oraz Alcatel i Fujitsu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200