Sony Ericsson: 3G nieco później

Szwedzko-japońska spółka przesunęła o kilka miesięcy wprowadzenie na rynek Z1010 - pierwszego aparatu firmy przeznaczonego dla sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Testy telefonu prowadzone są już jednak w sieciach kilkunastu operatorów. Przedstawiciele producenta zastrzegają, że nieznana jeszcze cena Z1010 będzie odzwierciedlać technologiczne zaawansowanie urządzenia. Premiera Z1010 miała miejsce w tym roku podczas 3GSM World Congress w Cannes. Telefon został wyposażony w dwa wyświetlacze, dwie miniaturowe kamery oraz moduł Bluetooth o zasięgu 100 metrow. Urządzenie umożliwia prowadzenie wideokonferencji, jest przystosowane także do pracy w tradycyjnym systemie sieci GSM 900/1800 oraz standardzie GPRS. Aparat 1010 umożliwia transmisję danych z prędkością 384 kb/s (pobieranie) i 64 kb/s (wysyłanie).

W zeszłym tygodniu Nokia wprowadziła na rynek już drugi aparat przystosowany do pracy w sieci 3G. Model 7600 oraz jego poprzednik 6650 nie oferują jednak połączeń video. Usługi takie mają być motorem napędzającym rozwój sieci trzeciej generacji.