Solid-ink obok lasera

Firma Tektronix, obok tradycyjnie wytwarzanych przez nią drukarek typu solid-ink , zaproponowała aż 7 nowych modeli laserowych.

Firma Tektronix, obok tradycyjnie wytwarzanych przez nią drukarek typu solid-ink , zaproponowała aż 7 nowych modeli laserowych.

Tektronix przedstawił w ubiegłym tygodniu największą, jak dotychczas, liczbę nowych modeli kolorowych drukarek stronicowych - laserowych i stałoatramentowych, obniżając jednocześnie ich ceny do poziomu, jak twierdzą przedstawiciele firmy, "przełomowego".

Nowe drukarki to m.in. Phaser 740L - monochromatyczna drukarka laserowa, która po zainstalowaniu opcjonalnego modułu z tonerami kolorowymi może być łatwo przekształcona w drukarkę kolorową, i Phaser 840 - model wykorzystujący atrament stały, drukujący z bardzo wysoką szybkością 10 str./min. Ponadto Tektronix wprowadził Phaser 780 - laserową drukarkę formatu A3.

Nowe modele mają być dostępne w kilku wersjach różniących się pojemnością pamięci i dodatkowym wyposażeniem, takim jak dyski, moduły do druku dwustronnego lub kopiowania (skanery).

Więcej modeli laserowych niż solid-ink

Dotychczas Tektronix promował przede wszystkim własną oryginalną technologię druku wykorzystującą atramenty w postaci stałej (solid-ink), a drukarki laserowe stanowiły uzupełnienie oferty. Jak przyznają przedstawiciele firmy zajmujący się dystrybucją sprzętu Tektroniksa, technologia laserowa jest lepiej znana niż stałoatramentowa i wielu odbiorców woli kupić kolorową drukarkę laserową, nawet jeśli ma ona gorsze parametry lub jest droższa od podobnego modelu solid-ink. Może dlatego w najnowszej ofercie Tektronixa znalazło się szczególnie dużo nowych drukarek laserowych.

Rodzina Phaser 740 zastępuje dotychczas oferowane drukarki Phaser 560. W jej skład wchodzą 3 modele kolorowe i jeden monochromatyczny formatu A4, standardowo zawierające karty sieciowe Ethernet. Maksymalna rozdzielczość wynosi 1200 dpi, a szybkość druku 16 str./min (mono) i 5 str./min (kolor). Drukarki kolorowe są wyposażone w 32-128 MB RAM, moduły druku dwustronnego, skanery i interfejsy SCSI do podłączenia dodatkowego dysku - zależnie od modelu. Na polskim rynku kosztują one 3180-7490 USD + VAT. Ciekawe i nietypowe rozwiązanie zastosowano w czarno-białej drukarce Phaser 740L, której cena podstawowa wynosi 2410 USD + VAT. Model ten umożliwia proste i łatwe przekształcenie w wersję kolorową po zainstalowaniu przez użytkownika modułu zawierającego bębny i tonery kolorowe - jego cena wynosi 1119 USD + VAT. Drukarki Phaser 740 są już w sprzedaży.

Nową serią w ofercie Tektronixa jest Phaser 780 - drukarki laserowe formatu A3 wyposażone w 32-128 MB RAM, oferujące rozdzielczość 1200 x 600 dpi przy nominalnej szybkości 16 str./min (mono) i 4 str./min (kolor). Ich cena wynosi 8070-11 940 USD + VAT zależnie od wersji. Drukarki mają być dostępne na rynku w listopadzie br.

Solid-ink o dużej szybkości

Nowa seria Phaser 840 umożliwia drukowanie na papierze formatu A4 i zastępuje modele Phaser 350/360. Te stałoatramentowe drukarki mają bardzo wysoką szybkość drukowania - 10 str./min. Jest to szybkość imponująca w porównaniu do standardowych parametrów urządzeń laserowych, które najczęściej drukują z prędkością do 4-5 str./min. Pod tym względem Phaser 840 będzie konkurował przede wszystkim z kolorowymi drukarkami LED zaprezentowanymi już przez Lexmarka (12 str./min) i OKI (8 str./min). Konkurencyjne modele nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży i nie wiadomo jaka będzie ich cena.

Maksymalna rozdzielczość Phaser 840 wynosi 1200 dpi. Dostępne są wersje drukarki wyposażone w 32-128 MB RAM i moduły do druku dwustronnego lub kopiowania. W zależności od wyposażenia cena tych urządzeń na polskim rynku będzie wynosić 4120-7330 USD + VAT. W sprzedaży modele Phaser 840 mają pojawić się w listopadzie br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200