Sojusz VXA trafił do Europy

Organizacja VXA Alliance, odpowiedzialna za promocję rozwiązań taśmowych w standardzie VXA, rozszerzyła swoją działalność na obszar Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz na kraje Azji i Pacyfiku (APAC). Dotychczas działania VXA Alliance obejmowały tylko obie Ameryki.

Celem członków porozumienia VXA Alliance jest zapoznanie rynku z zaletami technologii VXA Packet i wsparcie jej globalnego rozpowszechnienia. Służyć temu ma m.in. rozpoczynająca się w czwartym kwartale br. kampania marketingowa o zasięgu europejskim. Każdy z trzynastu członków sojuszu, do którego między innymi należą Tandberg Data, Fujitsu Siemens Computers, Adaptec, Symantec, Computer Associates, Imation, Sony i inne, wspiera organizację finansowo i osobowo.

Opatentowana przez Tandberg Data technologia różni się od tradycyjnego sposobu zapisu tym, że zamiast zapisu liniowego, dane zapisywane są na taśmie w pakietach (Discrete Packet Format), co podnosi niezawodność i bezpieczeństwo danych zapisanych na taśmach VXA. Ponadto technologia ta dysponuje innowacyjną, znaną już z innych napędów taśmowych Tandberg Data (m.in. SLR, LTO), architekturą Read-While-Write, dzięki której podczas procesu zapisu dane są jednocześnie odczytywane przez inną głowicę i porównywane z pierwotnymi. Proces ten pozwala na natychmiastowe wykrycie ewentualnych błędów zapisu oraz uszkodzeń nośników a przez to wyeliminowanie niebezpieczeństwa utraty danych.

Technologia VXA Packet rozwiązuje także, znany już od lat w innych rozwiązaniach taśmowych, problem prawidłowego dopasowania głowicy do taśmy magnetycznej, który bardzo często jest powodem niepowodzeń przy próbach odtwarzania informacji (szczególnie częsty w rozwiązaniach DAT-DDS). Rozwiązanie problemu jest na poziomie cyfrowym: napęd VXA zapisuje i odczytuje pojedyncze pakiety danych, przy czym każdy z pakietów posiada jednoznaczny "adres". Głowica pisząco/czytająca "skanuje" każdorazowo taśmę na odcinku ok. 10 cm i odczytuje zawarte tam pakiety danych. Następnie są one zbierane w buforze urządzenia i w odpowiedniej kolejności ze sobą łączone - podobnie jak przy przesyłaniu informacji przez Internet. Podwyższa to znacznie bezpieczeństwo danych, szczególnie wtedy, gdy taśma zostanie uszkodzona mechanicznie.

Tandberg Data potwierdził plany rozwoju przyszłych generacji napędów VXA. Zgodnie ze ścieżką rozwoju produktów, w przyszłej - czwartej generacji - która zostanie wprowadzona na rynek w połowie 2008 roku, podwojone zostają pojemność i prędkość przepływu danych. Pojemność wzrośnie z 320 do 640 GB a prędkość przepływu danych z 24 do 48 MB/s (oba parametry po kompresji).

Więcej informacji o technologii VXA znaleźć można w artykule "Wiatr w żagle taśm VXA".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200