Software dla rektorów

Firmy SoftPoint i Cermet zorganizowały 12 marca br. wspólne seminarium, połączone z prezentacją. SoftPoint pokazał program Time Line, produkcji Symantec - rodzaj arkusza kalkulacyjnego, specjalizowanego do celów planowania przedsięwzięć. Pakiet programów do statystycznej obróbki danych eksperymentalnych o nazwie CADEX stanowił ofertę firmy Cermet.

Firmy SoftPoint i Cermet zorganizowały 12 marca br. wspólne seminarium, połączone z prezentacją. SoftPoint pokazał program Time Line, produkcji Symantec - rodzaj arkusza kalkulacyjnego, specjalizowanego do celów planowania przedsięwzięć. Pakiet programów do statystycznej obróbki danych eksperymentalnych o nazwie CADEX stanowił ofertę firmy Cermet.

Jak się okazuje, przedsięwzięcia Time Line'em można planować niestety, tylko do 2037 roku. Ten pożyteczny program nie nadaje się więc nie tylko do układania harmonogramu budowy warszawskiego metra (co przytomnie zauważyła prelegentka), lecz również prywatyzacji polskiej gospodarki, lustracji kadr administracyjnych oraz wchodzenia Polski do Europy. Prelegentka nie ujawniła również, czy program swego wystąpienia układała przy użyciu Time Line'a. Jeśli tak było, to znaczy, że program nie jest jeszcze na tyle mądry, by dawać użytkownikowi rady w rodzaju: "skróć o 90%", "nudne", "lepiej w to nie wnikaj", itp. Godzinne wystąpienie znużyło audytorium (w tym Waszego sprawozdawcę) do tego stopnia, że część sali zrezygnowała z rozkoszy poznawania tajników zestawu programów do statystycznej obróbki danych eksperymentalnych, polecanych w drugiej części przez firmę Cermet, choć może szkoda.

Niby normalka, przecież takich imprez odbywa się wiele i jedne są bardziej udane, inne mniej. Ta jednak miała w sobie coś zupełnie wyjątkowego. Szumny tytuł: "Metody planowania i analizy eksperymentu a efektywność badań naukowych" sugerował coś niesłychanie naukowego. Tymczasem przedstawiony w pierwszej części program zapewne świetnie się nadaje do planowania operacji takich, jak układanie kabla telekomunikacyjnego pomiędzy odległymi obiektami, ale raczej nie do planowania badań naukowych, w których zawsze jest pewien element stochastycznej niepewności, zaś zadanie nie do końca zdefiniowane. Z pakietu programów do obróbki statystycznej wyników pomiarów najbardziej chyba będą zadowoleni studenci pierwszego roku wydziałów technicznych i przyrodniczych, od lat tradycyjnie katowani teorią błędów, ale rasowemu badaczowi raczej nie oferuje on szczególnych rewelacji.

A teraz deser. Seminarium patronował, osobiście obecny, sekretarz Komitetu Badań Naukowych, minister Jan Krzysztof Frąckowiak. Swą obecnością zaszczycił imprezę nawet sam prezes KBN, prof. Karczewski. Na sali siedzieli niemal w komplecie szefowie akademickich ośrodków komputerowych z całego kraju, wydelegowani na mocy pisma adresowanego do rektorów wyższych uczelni: "Szanowny Panie Rektorze, zwracam się z uprzejmą prośbą o wydelegowanie przedstawiciela na seminarium i prezentację organizowaną przez Pełnomocnika d/s Komputeryzacji KBN pod patronatem Ministra Jana K. Frąckowiaka pod tytułem: (...) w trakcie seminarium planowany jest poczęstunek organizowany przez firmy. Z wyrazami szacunku - Pełnomocnik Przewodniczącego KBN d/s Komputeryzacji mgr inż. Jerzy Goraziński".

Na pytanie zaniepokojonego słuchacza, czy KBN przymierza się do roli krajowego dystrybutora obowiązkowych dostaw oprogramowania dla wyższych uczelni, padła odpowiedź, że KBN rzeczywiście będzie robić zakupy "dla wszystkich", choć nie będzie nikomu niczego narzucać.

Co tu jest programowane?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200