Softbank bez niespodzianek

Prezes Krzysztof Korba zapowiada, że w ciągu dwóch lat Grupa Softbank zwiększy sprzedaż aż o 60% - do 550 mln zł.

Prezes Krzysztof Korba zapowiada, że w ciągu dwóch lat Grupa Softbank zwiększy sprzedaż aż o 60% - do 550 mln zł.

W pół roku od objęcia sterów w Softbanku prezes Krzysztof Korba oficjalnie przedstawił strategię grupy kapitałowej. Jeżeli ktoś się spodziewał zaskakujących ruchów i nieoczekiwanych zmian kursu, to musiał się srodze zawieść. Przedstawione plany nie odbiegają od tych, które w przeszłości prezentował zarząd kierowany Aleksandra Lesza. Jak podkreśla obecny prezes, strategia to jedno, a taktyka drugie, dając do zrozumienia, że zmian należy oczekiwać przede wszystkim w zarządzaniu.

Bankowa tradycja

Nadal głównym odbiorcą produktów i usług warszawskiego integratora będzie sektor finansowy. "Nie zamierzamy rezygnować z rynku, z którego Softbank czerpał dotychczas większość przychodów. Nawet jeżeli powszechnie wiadomo, że w ciągu najbliższych kilku lat żaden duży bank raczej nie będzie wdrażać nowego systemu centralnego" - mówi Krzysztof Korba. W planach wybiegających na dwa lata w przód zapisano, że zamówienia pochodzące z instytucji finansowych będą stanowić przeszło połowę sprzedaży Grupy Softbank. Według prognozy przedstawionej przez Krzysztofa Korbę w 2006 r. będzie to ok. 360 mln zł.

Softbank bez niespodzianek

Krzysztof Korba - prezes zarządu Softbanku

W nowej strategii Softbanku nie było również niespodzianek jeśli chodzi o plany, jakie zarząd wiąże z kontraktami w administracji publicznej. Tyle, że o sukcesy w tym sektorze zabiega każda firma IT w Polsce. Atutem Softbanku - co również zostało już wielokrotnie powiedziane - jest współpraca z Prokom Software. Spółka Ryszarda Krauzego, która jest największym akcjonariuszem Softbanku, ma zapewniony udział w dużych projektach publicznych wynikających z umów offsetowych, takich jak budowa systemów: C2, RUM i Tetra. Jest wysoce prawdopodobne, że przy ich realizacji znajdzie się zajęcie dla Softbanku. Według Krzysztofa Korby administracja publiczna ma przynieść firmie w 2006 r. 150 mln zł.

Łącznie przychody całej Grupy Softbank za dwa lata mają wynieść 550 mln zł. "Ta wartość nie wyklucza konsolidacji wyników Rzeszów" - mówi Krzysztof Korba. Od niedawna bowiem Softbank jest posiadaczem 17,5% akcji rzeszowskiej firmy.

Grupy i podgrupy

Inwestycja w Comp Rzeszów została przeprowadzona przy okazji publicznej emisji akcji tej spółki w październiku br. Jest tajemnicą poliszynela, że w przeszłości na rzeszowską firmę, która od lat oczarowuje analityków świetnymi wynikami finansowymi, miał zakusy Prokom Software. Gdyńska spółka konsekwentnie gromadzi kompetencje w sektorze bankowym. W 2002 r. praktycznie przejęła kontrolę nad Softbankiem. Następnie Softbank kupił firmę Epsilio, producenta systemu Eurobank On-line, który wdrożył Bank Gospodarki Żywnościowej. Dołączenie do tej grupy Comp Rzeszów daje Softbankowi - a pośrednio również Prokomowi - największy potencjał w dziedzinie obsługi informatycznej sektora bankowego. Ostatnio Softbank podpisał z Comp Rzeszów list intencyjny dotyczący sprzedaży rzeszowskiej firmie 100% akcji Epsilio. Na razie wiadomo jedynie, że transakcja ma zostać sfinalizowana do końca br. Niewykluczone że w zamian za akcje Epsilio Softbank otrzyma dodatkowe akcje rzeszowskiej spółki.

Ustalono, że Comp Rzeszów - wzmocniony przez Epsilio i we współpracy z należącą do Softbanku firmą Novum - ma skoncentrować się na obsłudze małych i średnich banków, w szczególności spółdzielczych. Softbank z kolei chce zachować dla siebie projekty w dużych instytucjach bankowo-finansowych.

Finanse w bankowości

Łączną wartość inwestycji informatycznych w polskim sektorze finansowym w 2003 r. eksperci Softbanku oszacowali na 2,5 mld zł. Swoją część rynkowego tortu firma chce wykroić, oferując bankom systemy wspomagające podejmowanie decyzji, systemy transakcyjne oraz rozwiązania do zarządzania zasobami, bezpieczeństwem i integracją aplikacji. Softbank szacuje wartość rynku systemów wspomagających podejmowanie decyzji w sektorze bankowym w 2003 r. na 250 mln zł, z czego 150 mln zł to systemy zarządzania ryzykiem, a 50 mln zł - obsługa sprawozdawczości.

Na 700 mln zł wyceniany jest rynek systemów transakcyjnych. Grupa Softbank posiada w ofercie aż osiem rozwiązań. Są to: sprzedawane przez Epsilio Eurobank On-line i Comnet-Bank; Novum 4GL i Cezar firmy Novum; defbank3000, Cheops i Helios autorstwa Comp Rzeszów; zagraniczny system Alnova wdrażany w PKO BP. Krzysztof Korba liczy także na przychody ze sprzedaży systemów bezpieczeństwa, z budowy centrów zapasowych i sieci oraz usług outsourcingowych. Ta część rynku była warta w ubiegłym roku ok. 860 mln zł.

Wartość wszystkich przedsięwzięć IT w administracji w 2003 r. Softbank szacuje na 2,3 mld zł. Spółka chce uczestniczyć w projektach dedykowanych oraz związanych z rejestrami państwowymi, bezpieczeństwem i obiegiem dokumentów.

2,5 mld zł - na tyle Softbank ocenia rynek rozwiązań IT dla instytucji finansowych w 2003 r.


TOP 200