Softarg przez okno

Premiera polskiej wersji Windows 98 i pokaz NetWare 5 to najważniejsze wydarzenia targów Softarg, które w minionym tygodniu zakończyły się w Katowicach. W opinii zwiedzających targi te przeżywają kryzys.

Premiera polskiej wersji Windows 98 i pokaz NetWare 5 to najważniejsze wydarzenia targów Softarg, które w minionym tygodniu zakończyły się w Katowicach. W opinii zwiedzających targi te przeżywają kryzys.

Przez ostatnie 3 lata maleje liczba wystawców trzecich, po Komputer Expo i Infosystemie, targów w Polsce - katowickiego Softargu. W 1996 r. wynosiła ona 340, rok później - 240, a w tym roku już tylko niespełna 200. Za zmniejszającą się liczbą wystawców idzie prowincjonalizacja jedenastego wydania tej międzynarodowej imprezy, w której z największych zagranicznych producentów oprogramowania uczestniczy jedynie Microsoft i Novell, a z polskich zabrakło Prokomu, CSBI i Softbanku.

Dla księgowych

Większość z 7000 m<sup>2</sup> powierzchni wystawienniczej zajmują lokalne spółki, zajmujące się głównie tworzeniem oprogramowania finansowo-księgowego. Uczucie niedosytu uczestników zaspokoiła jedynie premiera polskiej wersji Windows 98 i otwarcie biura Microsoftu właśnie w Katowicach.

O skoncentrowaniu się wystawców na ofercie dla przedsiębiorstw, a także małych i średnich firm świadczyć może także tematyka konferencji odbywających się podczas tegorocznej edycji Softargu. Większość z nich prezentowała swoje aplikacje finansowo-księgowe lub systemy klasy MRP II. Pojawiły się również seminaria poświęcone rozwiązaniom sterowania jakością procesu produkcyjnego, systemom logistycznym, zarządzania jakością i obiegiem dokumentów.

Targi regionalne

"Branżowa prasa jest mocna, spółki wystawiają się co dwa lata, a organizatorzy skupiają się na małych firmach" - takie powody zmniejszającego się zainteresowania targami podał Jan Hoppe, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich. Jego zdaniem, sytuacja może zmienić się za rok, ale jest bardziej prawdopodobne, że Softarg będzie bardziej imprezą regionalną niż międzynarodową i posłuży promocji nowych talentów.

Otwarcie katowickich targów zbiegło się z premierą najpierw warszawską, później softargową, systemu Windows 98 w wersji polskiej. W dzień później na pokazie można było obejrzeć piątą wersję sieciowego systemu operacyjnego Novella, a także kolejne moduły pakietu Symfonia Altkom Matrix. Techmex, który wraz z 2Si intensywnie prezentował się na targach, przedstawił dwa modele drukarek sieciowych Xeroxa i 3 nowe modele notebooków Toshiby. Do Katowic przyjechała też spółka Simple z aplikacjami System Business i Renesans CS. W ramach promocji postanowiła ona każdemu nowemu nabywcy wręczać telefon komórkowy. Z zagranicy nie przyjechał praktycznie nikt, oprócz brytyjskiego Pick System i czeskiej spółki Mincom. Zarówno stoiska zagranicznych, jak i polskich wystawców od rana do wieczora każdego dnia oblegały tłumy śląskiej młodzieży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200