Softarg poraz dziewiąty

W dniach 26-29 września odbyła się w Katowicach dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Oprogramowania ''Softarg '95''. Po raz pierwszy na targach tych gościł jako wystawca IBM, który ogłosił rozpoczęcie produkcji polskiej wersji systemu operacyjnego OS/2 Warp.

W dniach 26-29 września odbyła się w Katowicach dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Oprogramowania ''Softarg '95''. Po raz pierwszy na targach tych gościł jako wystawca IBM, który ogłosił rozpoczęcie produkcji polskiej wersji systemu operacyjnego OS/2 Warp.

W targach udział wzięło 225 wystawców, który reprezentowali wiele firm krajowych i zagranicznych. Pomimo formuły targów, zgodnie z którą wystawiane powinno być przede wszystkim oprogramowanie, własne stoisko miał np. niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji sprzętu komputerowego.

Do organizowanego coroccznie konkursu na najlepsze oprogramowanie zgłoszonych zostało 59 produktów 47 wystawców. Podobnie jak w latach ubiegłych do konkursu zgłaszane mogły być produkty polskie lub spolonizowane. Jury przyznało jedną nagrodę pierwszą, dwie drugie i trzy trzecie. Ponadto rozdano ... wyróżnień. Zarówno wśród wystawców jak i dziennikarzy wątpliwości budziła metoda przyznawania nagród. Według jury najważniejsze przy ocenie produktu były: liczba wdrożeń, orginalność rozwiązań, przydatność produktu, zakres i ranga rozwiązywanego problemu oraz jakość dokumentacji. Kryteria te są jednak spełnione w różny sposób dla, np. polskiej wersji systemu operacyjnego Lantastic i skomplikowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Konkurs nadal nie doczekał się podziału na kategorie oprogramowania, w których przyznawanoby oddzielne nagrody.

Według organizatorów Softargu aż 60% odwiedzających targi stanowi młodzież. W tym roku główną atrakcją dla nich było aż 6 stoisk na których prezentowano możliwości oferowane przez technikę rzeczywistości wirtualnej. Firmy przedstawiały szereg profesjonalnych oraz popularnych rozwiązań VR od sprzętu niezbędnego do odbierania bodźców audio-wizualnych tj. okulary, poprzez szereg typów manipulatorów 3D, rękawic wirtualnych aż po oprogramowanie niezbędne do tworzenia gier i prezenatcji.

Na Softargu wyraźnie zauważalna była konkurencja pomiędzy nowymi 32-bitowymi systemami operacyjnymi OS/2 Warp a Windows 95. W konkurencji wyraźnie prym wiódł produkt Microsoftu zwłaszcza w zakresie ilości wystawianych aplikacji przystosowanych do pracy z Win95. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano nowe, w pełni zlokalizowne programy przystosowane do pracy z Windows 95 - system adresowy Amasys oraz AntyVirenKit 5. Ciekawostką była także premiera nowej 32-bitowej wersji znanego programu do małej poligrafii oznaczonego, dla podkreślenia współpracy z nowym środowiskiem, nazwą Calamus 95.

Po raz pierwszy w tym roku organizatorzy zapewnili zainteresowanym wystawcom dostęp do sieci komputerowej Internet. Niestety poziom tej usługi był bardzo niski. Firmom przyznano zaledwie po jednym adresie internetowym IP.

Umożliwiało to podłączenie zaledwie jednego komputera znajdującego sie na stoisku do Internetu. IBM i firma Clico z Krakowa żaliły się, że chciałyby podłączyć całe sieci lokalne, które zainstalowane były na stoisku.

Ogólnie wystawcy jakgdyby "zbiednieli" od zeszłego roku. Wszystkie stoiska wyglądały bardzo podobnie i nie odróżniały się od siebie tak jak poprzednio. W dziewiątej edycji Softargu zabrakło firmy Intergraph, która w zeszłym roku zachwycała zwiedzających wystrojem stoiska.


TOP 200