SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Warto przypomnieć, że Softbank jest już właścicielem innej brytyjskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu chipów bazujących na architekturze Arm. Chodzi o ARM Holdings, które zostało w 2016 roku przejęte przez SoftBank za kwotę ok. 24 mld funtów. Tym razem na celowniku SoftBanku znalazła się firma Graphcore.

Grafika: rawpixel/Freerangestock

Graphcore ma swoją centralę w Bristolu i specjalizuje się w projektowaniu nowatorskich układów scalonych AI typu IPU (Intelligence Processing Unit). Układy tego typu konkurują na rynku z procesorami graficznymi firmy Nvidia, które są instalowane w serwerach obsługujących serwery i chmury obliczeniowe.

Niektórzy uważali, że firma jest na tyle innowacyjna. że może w pewnym momencie zacząć rywalizować z Nvidią. Graphcore uruchomił w 2020 roku program partnerski, który obejmował dostawców rozwiązań z Ameryki Północnej. Jednak niedługo potem program spalił na panewce, chociaż Graphcore nadal współpracował z partnerami handlowymi USA.

Zobacz również:

  • AI w firmie to większe przychody, niższe koszty i lepsza obsługa klienta
  • Kolejna akwizycja firmy Nvidia

Niestety, w 2022 roku mocno ucierpiała z powodu pogarszających się warunków makroekonomicznych, które spowolniły sprzedaż systemów wyposażonych w jej procesory. W rezultacie przychody Graphcore w 2022 r. spadły o 46 procent do 2,7 miliona dolarów, a zatrudnienie zmniejszyło się w tym roku o 21,7 procent, do 494 pracowników. Stąd decyzja jej kierownictwa, że najlepszym rozwiązaniem może być w tej sytuacji sprzedaż.

Powołując się na anonimowe źródła, niektóre serwisy poinformowały kilka dni temu, że dyskusje na temat potencjalnej umowy nasiliły się ostatnio po tym, jak obie strony rozpoczęły wstępne rozmowy kilka miesięcy temu. Donoszą też, że sfinalizowanie porozumienia może nastąpić w ciągu najbliższych dni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200