Smartwatch - funkcjonalne akcesorium dla menedżerów

Smartfon oraz komputer przenośny to podstawowe wyposażenie pracowników biurowych. Wśród menedżerów i kierowników coraz popularniejsze stają się smartwatche. Ich zastosowanie w biznesie może przynieść wymierne korzyści.

Smartwatch, czyli inteligentny zegarek to akcesorium do smartfona, które znacząco rozszerza jego funkcjonalność. Inteligentne zegarki od kilku lat biją rekordy popularności, a użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup takiego urządzenia nie wyobrażają sobie powrotu do klasycznych zegarków.

Smartwatch to przydatne narzędzie w biznesie
Źródło: Samer Khodeir / Unsplash

Smartwatch to przydatne narzędzie w biznesie

Źródło: Samer Khodeir / Unsplash

W przeważającej większości mowa o odbiorcach indywidualnych. Sektor biznesowy nadal dosyć nieufnie podchodzi do inteligentnych zegarków. Pracownicy na szczeblach menedżerskich oraz kierowniczych najczęściej we własnym zakresie wyposażają się w tego typu akcesorium. Ich opinie są najczęściej jednoznaczne - inteligentny zegarek ułatwia komunikację oraz zwiększa mobilność pracowników.

Zobacz również:

  • Rynek smartwatchy rośnie, ale trendy zaskakują

Smartwache powinny być postrzegane przez firmy i organizacje jako kolejny, nowy, ważny element wyposażenia pracowników. Dzięki różnego rodzaju funkcjom oraz dodatkowym czujnikom inteligentne urządzenia ubierane mogą służyć do gromadzenia cennych danych od swoich pracowników oraz monitorować środowisko ich pracy. Dodatkowo inteligentne zegarki pozwalają na optymalizację środowiska pracy, lepsze zarządzanie aktywnością oraz śledzenie zdrowia w czasie rzeczywistym.

W praktyce inteligentny zegarek to urządzenie bardzo podobne do smartfona. W niewielkiej obudowie znajduje się bowiem wydajny, najczęściej kilkurdzeniowy procesor, pamięć operacyjna, spora ilość wbudowanej pamięci masowej, szereg czujników takich jak wysokościomierz, kompas, barometr, pulsometr, pulsoksymetr, sensor EKG, moduły łączności takie jak NFC, Bluetooth, Wi-Fi, system nawigacji GPS oraz szereg dodatkowych elementów charakterystycznych dla danych konstrukcji.

Całością zarządza system operacyjny - w zależności od modelu WearOS od Google, watchOS od Apple lub autorskie oprogramowanie opracowane przez producenta zegarka. Dzięki tak zaawansowanej specyfikacji technicznej zamkniętej w niewielkim urządzeniu noszonym na nadgarstku, możliwości inteligentnych zegarków są praktycznie nieograniczone, a dostęp do sklepów z aplikacjami pozwala na swobodne dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb.

Smartwatch dla biznesu - z jakich funkcji skorzysta pracownik?

Dobrze dobrany model inteligentnego zegarka oferuje pracownikom szereg nowych funkcji, które nie są dostępne w telefonach komórkowych. Mowa przede wszystkim o szerokim wachlarzu informacji zdrowotnych. Zegarek poinformuje, kiedy warto zrobić sobie chwilę przerwy od komputera i przejść się po biurze lub mieszkaniu w celu rozprostowania kości i zadbania o swoją kondycję fizyczną. Gdy o niej mowa inteligentny zegarek zaproponuje treningi po godzinach pracy, które pozytywnie wpływają na kondycję psychofizyczną pracowników. Dodatkowo możemy liczyć na wiele komunikatów motywujących do ruchu oraz zachęcających do pozostawienia samochodu w garażu.

Smartwatch podpowie, kiedy zrobić sobie przerwę od komputera 
Źródło: Clay Banks / Unsplash

Smartwatch podpowie, kiedy zrobić sobie przerwę od komputera

Źródło: Clay Banks / Unsplash

Inteligentny zegarek pozwala śledzić zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia, ilość spalonych kalorii, godzin aktywności oraz jakości snu. Informacje te dostępne są w przyjaznej formie na telefonie komórkowym. Dodatkowo można je wyeksportować do innych aplikacji.

Poza funkcjami zdrowotnymi niezwykle ważne jest zwiększenie mobilności. Inteligentny zegarek pozwala na subtelne zapoznawanie się z powiadomieniami podczas spotkań służbowych. Z wykorzystaniem smartwatcha możemy odpowiadać na wybrane wiadomości z popularnych komunikatorów sieciowych. Dodatkowo niektóre modele pozwalają skorzystać z trybu prezentera do zmiany slajdów podczas prowadzenia prezentacji.

Przeważająca większość zegarków posiada również wbudowany tryb głośnomówiący, które pozwala na wygodną rozmowę np. w samochodzie bez zestawu audio z łącznością Bluetooth.

Inteligentny zegarek wykorzystamy również po godzinach pracy
Źródło: Emiliano Cicero / Unsplash

Inteligentny zegarek wykorzystamy również po godzinach pracy

Źródło: Emiliano Cicero / Unsplash

Nie wolno zapominać również o kluczowej zalecie inteligentnych zegarków - dostępności informacji wprost z nadgarstka bez konieczności sięgania po telefon lub komputer. Na niewielkim ekranie szybko sprawdzimy nie tylko godzinę, ale również ilość nieprzeczytanych wiadomości, e-maili, nieodebranych połączeń czy powiadomień z aplikacji biznesowych zainstalowanych na naszym urządzeniu mobilnym.

Modele z wbudowanym modułem NFC mogą służyć również do płatności z wykorzystaniem karty służbowej. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mogą korzystać z karty wirtualnej, a fizyczny egzemplarz przetrzymywać w bezpiecznym miejscu, co minimalizuje ryzyko jego zgubienia lub kradzieży.

Smartwatch to również świetne narzędzie dla pracodawcy

Smartwatch to również dobre źródło informacji dla pracodawcy, który wyposaża swoich pracowników w tego rodzaju akcesorium. Firma może stale monitorować zanonimizowaną aktywność fizyczną swoich pracowników, aby dbać o ich zdrowie i reagować na negatywne trendy.

Dzięki obecności inteligentnych zegarków pracodawca może wprowadzić zdrową rywalizację zachęcającą pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzięki poprawie kondycji fizycznej pracowników poprawi się również ich wydajność podczas pracy.

Smartwatch podczas monitorowania aktywności fizycznej
Źródło: Artur Łuczka / Unsplash

Smartwatch podczas monitorowania aktywności fizycznej

Źródło: Artur Łuczka / Unsplash

Pracodawca z wykorzystaniem inteligentnych zegarków może również przekazywać wskazówki zdrowotne oraz przypominać o podstawowych zasadach BHP takich jak przerwa od pracy z komputerem po upływie określonego czasu.

Dzięki powiadomieniom typu push pracodawca może wysyłać swoim pracownikom powiadomienia o wyższej skuteczności, niż te otrzymywane z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Smartwatch założony rano pozostaje na nadgarstku pracownika aż do wieczora.

Smartwatch to świetne uzupełnienie dla telefonu komórkowego
Źródło: Aviv Rachmadian / Unsplash

Smartwatch to świetne uzupełnienie dla telefonu komórkowego

Źródło: Aviv Rachmadian / Unsplash

Inteligentny zegarek to wartość dodana dla pracowników oraz pracodawców

Smartwatch to urządzenie zauważalnie tańsze od dzisiejszych smartfonów. Nie oznacza to jednak, że inteligentne zegarki nie są funkcjonalne. Jest wprost przeciwnie, a dzisiejsze smartwatche są idealnym uzupełnieniem smartfonów. Pracownik otrzymuje dostęp do rozbudowanych danych zdrowotnych oraz monitorowania swojej aktywności zdrowotnej, a także możliwość podejrzenia powiadomień w dowolnym momencie.

Pracodawca z wykorzystaniem smartwatchy otrzymuje możliwość zbadania zachowań pracowników w czasie pracy. Inteligentne zegarki pozwalają również na szybsze i skuteczniejsze przekazywanie powiadomień. Mogą być również jednym z elementów weryfikacji wieloskładnikowej wykorzystywanej w organizacji. W przypadku sprzętu firmy Apple można także liczyć na dodatkowe zabezpieczenie komputera lub telefonu przed odblokowaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200