Smartfon może pomóc w odkryciach naukowych

Twój smartfon lub tablet może pomóc w znalezieniu leku na AIDS albo w odkryciach astronomicznych. Od niedawna platforma BOINC, na której działają różne społecznościowe projekty naukowe do obliczeń rozproszonych, dostępna jest na urządzenia z systemem Android.

Platforma BOINC znana jest z komputerów PC. Obsługuje różne projekty rozproszonych obliczeń naukowych, takie jak Einstein@home, poszukujący fal grawitacyjnych i pulsarów oraz liczne inne, w tym poświęcone matematyce, biologii, medycynie, informatyce, fizyce, astronomii, chemii, a także badaniom klimatu.

Ochotnicy zgłaszają się do udziału w danym projekcie poprzez instalację na swoim komputerze (a teraz także na telefonie komórkowym) specjalnego programu. Działa on w tle albo jako wygaszasz ekranu, w momentach, gdy urządzenie nie jest wykorzystywane, nie przeszkadzając tym samym w normalnej pracy. Do udziału nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza z danej dziedziny – po prostu udostępnia się nieużywaną moc obliczeniową procesora swojego urządzenia.

Zobacz również:

  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier
  • Biały Dom wyda zasady dotyczące sztucznej inteligencji

Oficjalna aplikacja BOINC jest od niedawna dostępna do pobrania ze sklepu Google Play (jest darmowa, nazywa się BOINC, autorem jest Space Science Laboratories, U.C. Berkeley). Mogą ją instalować posiadacze urządzeń, na których działa system operacyjny Android w wersji 2.3 lub wyższej, czyli różnego rodzaju smartfonów i tabletów.

Witryna internetowa platformy BOINC ma adres:http://boinc.berkeley.edu/ Można na niej znaleźć m.in. spis wszystkich społecznościowych projektów naukowych, które obsługuje.

Aktualnie działanie w androidowej wersji BOINC wspierają projekty Asteroids@home (badania planetoid), Einstein@home (poszukiwanie fal grawitacyjnych i pulsarów), Enigma@home (próba zdekodowania trzech wiadomości z Enigmy z 1942 r., które nie zostały rozszyfrowane), OProject@home (symulacje obliczeń kwantowych), PrimeGrid (poszukiwania liczb pierwszych), theSkyNet POGS (badania astronomiczne), World Community Grid (badania nad HIV/AIDS, rakiem), Yoyo@home (adapter pomiędzy BOINC, a kilkoma innymi projektami). Natomiast lista projektów obsługiwanych przez wersję na komputery PC jest znacznie dłuższa.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200