Smart Grid - inteligentna energetyka

Trendy rozwojowe

Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi koncepcji Smart Grid. Do najważniejszych można zaliczyć wzrost globalnego popytu na energię na świecie oraz przyjęte międzynarodowe uregulowania prawne, które obligują poszczególne kraje do podjęcia działań, mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zakłada się, że tempo wzrostu zużycia energii na świecie wynosi około 2,2% rocznie, co oznacza, że roczna konsumpcja energii wzrośnie z 20300 terawatogodzin do 33000 terawatogodzin w 2030 roku. Obecnie dość dynamicznie rozwija się Smart Metering, co wynika w głównej mierze z dyrektywy Unii Europejskiej o efektywności końcowego wykorzystania energii i usługach energetycznych nr 2006/32/WE oraz dążenie do realizacji celów zawartych w pakiecie energetyczno-klimatycznym "3 x 20". Sama dyrektywa narzuca na kraje członkowskie zmniejszenie zużycia energii do 2016 r., co w wielu krajach UE jest głównym powodem podjęcia działań, mających na celu wdrożenie systemu "inteligentnego" opomiarowania. Celem stworzenia "inteligentnych" sieci energetycznych jest przede wszystkim zwiększenie niezawodności i wydajności oraz zmniejszenie kosztów obsługi i konserwacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej.

Ważnym celem stawianym przed Smart Grid jest zintegrowanie różnych rozproszonych źródeł energii, w tym systemów energetyki odnawialnej (słonecznej, wiatrowej, hydroelektrowni), które zasilą publiczną sieć energetyczną. Przedsiębiorstwa energetyczne są coraz bardziej zdeterminowane w utrzymywaniu celów standardu efektywności źródeł energii (Energy Efficiency Resorce Standard - EERS) z zarządzaniem popytem wspieranym przez rozwiązania tzw. sieci inteligentnych. Wdrożenie Smart Grid oznaczać będzie również duże korzyści dla odbiorców energii - dzięki zastosowanym rozwiązaniom zyskają oni możliwość efektywniejszego zarządzania jej wykorzystaniem.

Smart Grid - inteligentna energetyka

Powstające standardy komunikacji dla Smart-Grid

W sieci Smart Grid istnieje konieczność integracji różnych systemów przedsiębiorstwa energetycznego, takich jak SCADA czy Smart Metering z układami sieci domowej HAN. Pełne wdrożenie idei Smart Gridu to jeszcze sprawa przyszłości, lecz technologie potrzebne do jej budowy już zaczynają się pojawiać w ofertach przygotowanych przez duże koncerny obecne na rynku systemów IT wspierających zarządzanie sieciami energetycznymi. Z wdrożeniem Smart Gridu niewątpliwie będzie się wiązał rozwój zaawansowanych technologii elektroenergetycznych, energoelektronicznych, telekomunikacyjnych i informatycznych, takich jak np. samochody elektryczne V2G, generacja rozproszona oraz nowych usług serwisowych i telekomunikacyjnych.

W szczegółach wyobrażenie, czym ma być inteligenta sieć elektroenergetyczna, zmienia się w czasie wraz z doświadczeniami kolejnych wdrożeń i koncepcjami teoretycznymi. Trudno więc dzisiaj precyzyjnie powiedzieć, jakie będą niezbędne elementy oraz rozwiązania, których zastosowanie będzie oznaczać, że osiągnięto już jej docelowy kształt i funkcjonalność. Jeśli spełnią się prognozy entuzjastów Smart Gridu, to już niedługo czeka nas skok cywilizacyjny porównywalny z wprowadzeniem i upowszechnieniem internetu czy telefonii komórkowej. Zanosi się na to, iż może być nawet bardziej powszechny, gdyż praktycznie wszyscy korzystają z energii elektrycznej. Powinniśmy się przygotować na to, że wkrótce może się okazać, iż nie ma jednej usługi dostawy prądu, tylko będzie dostępna ich cała paleta o różnych kategoriach jakości, różnej pewności działania, taryfikacji w zależności od czasu, miejsca itd. Już za kilka lat najprawdopodobniej nikogo nie będzie dziwiło, że ma w domu inteligentny licznik z odpowiednim profilem u operatora, na który się loguje i wtedy, kiedy energia będzie najtańsza, będzie mógł naładować swój samochód o napędzie elektrycznym.

Więcej o przeszkodach prawnych wdrożenia inteligentnych liczników opowiemy podczas warsztatów Computerworld „Smart grid- prawne aspekty wdrożenia inteligentnych systemów pomiarowych” 30 maja 2014 r. w Warszawie.

Warsztaty poprowadzi Wojciech Kaliński z kancelarii radców prawnych „Maruta i Wspólnicy”.


TOP 200