SlotServer 3000, czyli serwer w serwerze

OmniCluster Technologies, producent jednopłytowych serwerów (www.omnicluster.com ; firma założona przez byłych pracowników IBM), wprowadził pod koniec kwietnia jednostkę serwerowową SlotServer 3000.

OmniCluster Technologies, producent jednopłytowych serwerów (www.omnicluster.com ; firma założona przez byłych pracowników IBM), wprowadził pod koniec kwietnia jednostkę serwerowową SlotServer 3000.

Słowo slot (gniazdo) znalazło się nieprzypadkowo w nazwie tego produktu, ponieważ jest to karta wyposażona w złącze PCI, którą można instalować w innym serwerze dysponującym tego rodzaju gniazdem (dodatkowy serwer instalowany w serwerze podstawowym). Jak przystało na tego typu serwery, tak i ten jest oparty na niskonapięciowym procesorze Pentium III i pobiera mało prądu (ogólna moc nie przekracza 22 waty).

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

SlotServer 3000 wyposażono w procesor 700 MHz i można na nim uruchamiać takie popularne aplikacje jak zapory (możliwość instalowania zapory linuksowej w serwerze Windows), serwery proxy, webowe, pocztowe czy DNS, a bardziej wymagający użytkownicy mogą stosować serwery do budowania wysoko wydajnych klastrów. W serwerze można zainstalować do 2 GB pamięci RAM, pracującej w trybie ECC (korekcja błędów).

Produkt jest dostarczany razem z firmowym oprogramowaniem Virtual Disk Manager, przeznaczonym do zarządzania klastrem opartym na serwerach SlotServer 3000, dystrybuowania obrazu systemu oraz zarządzania pamięciami masowymi. Serwer zawiera wewnętrzny adapter Gigabit Ethernet (oraz jeden lub dwa porty Ethernet 10/100 - zależnie od modelu) i można go podłączać do macierzy RAID lub SCSI oraz do urządzeń pamięci masowej Fibre Channel lub NAS (Network Attached Storage).

Serwer jest wyposażony w interfejs IDE, do którego można dołączać dyski twarde. Producent oferuje trzy modele serwera: 3000s, 3000c i 3000es. Pierwszy jest wyposażony w jeden port Ethernet 10/100. Model 3000c dysponuje też portami Universal Serial Bus (USB 1.1), audio i SVGA. Model 3000es można nazwać serwerem sieciowym, ponieważ jest wyposażony aż w trzy interfejsy Ethernet 10/100M i dodatkowo w port szeregowy, do którego można dołączać różne urządzenia peryferyjne, np. drukarkę.

Serwery linii SlotServer 3000 mogą pracować pod systemami operacyjnymi Red Hat Linux, FreeBSD i Windows NT, 2000 albo XP. Poszczególne serwery zainstalowane w jednym chassis mogą pracować pod różnymi systemami i są zarządzane za pomocą protokołu SNMP. Podstawowy model (SlotServer 3000s) kosztuje 2000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200