Śledzenie aktywności użytkowników przeglądarki Firefox będzie mocno utrudnione

Już za miesiąc Mozilla zaprezentuje kolejną wersję przeglądarki Firefox (oznaczonej numerem 85), w której pojawi się zupełnie nowy mechanizm zapobiegający śledzeniu użytkowników. Jego twórcy nadali mu nazwę Network Partitioning.

Firefox

Mechanizm bazuje na nowym standardzie, który został opracowany i jest aktualnie rozwijany przez konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium), a konkretnie przez Privacy Community Group. Nosi on nazwę "Client-Side Storage Partitioning”.

Jak wiadomo, przeglądarka może śledzić odwiedzane przez użytkownika strony internetowe wykorzystując nie tylko tzw. ciasteczka, ale tworząc pamięci podręczne i przechowując w nich informacje mówiące o aktywności użytkownika (takie jak pamięć podręczna HTTP, pamięć odręczna fontów, czy pamięć podręczna obrazów). Wszystkie te metody przechowywania danych mają jedną wspólną cechę - są współdzielone przez wszystkie strony internetowe.

Zobacz również:

Mechanizm Network Partitioning robi to samo, ale w specyficzny sposób. Zapisuje te wszystkie informacje (takie jak pliki CSS, obrazy i inne) zgodnie ze schematem per- website, czyli partycjonuje je, rozbijając na poszczególne witryny, a nie gromadząc wszystko razem w ramach jednej puli. Powoduje to, że witryny i firmy zajmujące się reklamami i analityką internetową, które zajmują się śledzeniem użytkowników, moją utrudnione zadanie.

JMozilla informuje, że wprowadzony do przeglądarki Firefox 85 mechanizm Network Partitioning będzie partycjonować w ten sposób następujące zasoby sieciowe: HTTP cache ; Image cache, Favicon cache, Connection pooling, StyleSheet cache, DNS , HTTP authentication, Alt-Svc, Speculative connections, Font cache, HSTS, OCSP , Intermediate CA cache, TLS client certificates, TLS session identifiers, Prefetch, Preconnect i CORS-preflight cache.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200