Słaby kwartał "japończyków"

Toshiba i Matsushita ogłosiły słabsze wyniki w drugim kwartale br., jednak podtrzymują wcześniejsze prognozy całoroczne.

W drugim kwartale br. strata Toshiby wyniosła dwukrotność straty sprzed roku i sięgnęła 307 mln USD. Strata przed opodatkowaniem za ten okres wzrosła nawet do 418 mln USD z 278 mln USD rok wcześniej. Przychody obniżyły się na przestrzeni roku o 6,2%, do poziomu 940 mln USD. Jak poinformował w rozmowie z Reuters wiceprezes spółki, Sadazumi Ryu, na wynikach z omawianego kwartału zaważyła gorsza od spodziewanej sprzedaż komputerów osobistych i telewizorów.

Walnie przyczyniły się również obniżki cen - o blisko 20% np. w przypadku komputerów osobistych sprzedawanych przez japońskiego producenta. W maju zresztą Toshiba powołała specjalny zespół kryzysowy, który ma się z problemem spadających cen zmierzyć.

Z innych "japończyków" słabe wyniki ogłosiła (wcześniej podobne zamieszanie wywołał Fujitsu - red.) równocześnie także Matsushita (szerzej znana pod marką Panasonic i innymi markami krajowymi) - w porównaniu z ub. rokiem w II kw. 2003 zysk netto spadł o 22% do 226 mln USD, a przychody o 1,7%, do 1,47 mld USD. Jednocześnie jednak zysk przed opodatkowaniem za Q2'03 podskoczył o 46% do 210 mln USD w związku z silnym popytem na płaskie oraz . Szef finansów i członek zarządu Matsushity wyjaśniał także spadek zysku netto gremialną obniżką cen. "Liczba sprzedanych przez nas towarów wzrosła, jednak ich całkowita wartość pieniężna spadła - wyjaśniał (cytat za Reuters). W opinii obu przedstawicieli japońskich firm spadek cen to obecnie najpoważniejszy problem branży elektronicznej. Pomimo to, obie firmy utrzymały swoje prognozy na koniec roku finansowego przypadający w marcu 2004 roku.

Powodem optymizmu jest niezagrożona pozycja przychodów z sektora półprzewodników, podobnie jak oczekiwany wzrost na rynku komputerów osobistych. Toshiba chce do marca przyszłego roku podwoić zysk netto, do 334 mln USD, a sprzedaż do 4,18 mld USD. Matsushita zakłada natomiast zysk netto w wysokości 250 mln USD i przychody rzędu 6,22 mld USD.

Na razie jednak, ogłoszenie słabszych wyników za II kwartał osłabiło indeks Nikkei-225 o 2,05%.