Słabnie sprzedaż serwerów w Europie

W drugim kwartale na świecie sprzedano 2,4 mln serwerów. To nieznacznie więcej niż przed rokiem. Sprzedaż rosła głównie w krajach azjatyckich oraz w Stanach Zjednoczonych. Dużo gorsza sytuacja dotyczyła rynku europejskiego. Sprzedaż serwerów w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki przyniosła wpływy niemal o jedną ósmą niższe niż przed rokiem.

Od kwietnia do końca czerwca wzrosty sprzedaży sprzętu serwerowego zanotowano na rynkach regionu Azji i Pacyfiku oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie w skali roku sprzedaż serwerów w ujęciu ilościowym wzrosła a o 8,5 proc. W pozostałych regionach świata zanotowano spadki sprzedaży. Ogółem w drugim kwartale 2012 roku na świecie sprzedano ok. 2,4 mln serwerów. Wartość rynku sięgnęła 12,86 mld USD i była o niecałe 3 proc. niższa niż rok wcześniej.

W regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki sprzedano w tym okresie niecałe 600 tys. tego typu maszyn. To o 4,4 proc. mniej niż przed rokiem. Wartość rynku rozwiązań serwerowych w regionie EMEA spadła jednak aż o 11,6 proc., do poziomu 3,3 mld USD. W tej części świata w skali minionego roku istotnie spadła sprzedaż maszyn typu mainframe. W drugim kwartale br. w krajach tego regionu sprzedano o ponad 30 proc. mniej serwerów tego typu niż przed rokiem. O ponad 25 proc. spadła także sprzedaż sprzętu serwerowego wykorzystującego platformy uniksowe. Według analityków Gartnera takie wyniki sprzedaży potwierdzają obserwowane od kilku lat trendy rynkowe. Sprzedaż serwerów klasy blade w ujęciu ilościowym wzrosła o 1,1 proc. Wartość tego segmentu rynku w krajach regionu EMEA wzrosła o 7,3 proc. O 3,1 proc. spadła natomiast sprzedaż maszyn dostępnych w obudowach rack. O 3 proc. wyższe niż przed rokiem były jednak wpływy z ich sprzedaży w regionie EMEA.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Pozycję największego dostawcy sprzętu serwerowego utrzymał koncern HP. W drugim kwartale 2012 roku na rynek trafiło ok. 680 tys. serwerów HP. To o 5,6 proc. mniej niż przed rokiem. Kolejne miejsca pod względem liczby sprzedanych serwerów zajęły odpowiednio firmy: Dell, IBM, Fujitsu oraz Lenovo. Spośród pierwszej piątki dostawców sprzętu serwerowego wzrosty sprzedaży zanotowały tylko firmy Dell i Lenovo. Wzrosty wyniosły odpowiednio 5,9 proc. oraz 44,7 proc. Mimo spadku sprzedaży koncern HP zanotował również najwyższe przychody ze sprzedaży sprzętu serwerowego. Na kolejnych pozycjach w pierwszej piątce znalazły się firmy: IBM, Dell, Oracle i Fujitsu. Największy spadek wpływów ze sprzedaży serwerów zanotował koncern Fujitsu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200