Słabe hasła. To przez nie hakerzy włamują się tak łatwo do naszych komputerów

Analiza wykonana przez National Cyber Security Center (brytyjska agencja zajmująca się cyberbezpieczeństwem) pokazuje, że do najczęściej konfigurowanych przez użytkowników haseł należą kombinacje: „123456”, „qwerty” oraz o dziwo słowo „password”.

Na szczycie listy znalazły się również nazwy popularnych zespołów rockowych. Dlatego eksperci z firmy ESET ostrzegają przed korzystaniem ze słabych haseł oraz przypominają, w jaki sposób generować oraz chronić dane logowania.

Wnioski z badań przeprowadzonych przez National Cyber Security Center, brytyjskiej agencji zajmującej się cyberbezpieczeństwem, mogą dać do myślenia każdemu z nas. Jak się okazuje, po przeanalizowaniu milionów zhakowanych na całym świecie haseł, użytkownicy Internetu najczęściej stosowali bardzo proste kombinacje cyfr, a także nazwy zespołów muzycznych oraz drużyn sportowych.

Zobacz również:

Większość portali lub serwisów pocztowych stara się edukować użytkowników nakazując im korzystanie z niepowtarzalnych haseł oraz pokazując im ich „siłę”. Często narzuca im wykorzystywanie dużych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Jednak nie wszystkie portale oraz banki posiadają dodatkowe zabezpieczenia.

Aby uniknąć kradzieży danych logowania, ekspert z ESET radzi skorzystać z serwisu HIBP (Have I Been Pwned). Za jego pomocą internauta może sprawdzić, czy jego hasło zostało kiedykolwiek złamane. Jeśli strona zweryfikuje hasło pozytywnie, należy natychmiast zmienić stare hasło i stworzyć nowe – mocne i niepowtarzalne, najlepiej za pomocą menadżera haseł.

„Taki program nie tylko potrafi wygenerować skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła, ale również jest w stanie w bezpieczny sposób je przechowywać. Warto podkreślić, że niektóre antywirusy mają funkcję menadżera haseł, ponadto potrafią chronić użytkowników przed działaniem keyloggerów – programów, które wychwytują wpisywane w przeglądarkę dane. Dzięki takim zabezpieczeniom jesteśmy w stanie chronić nasze dane logowania i korzystać z Internetu w sposób bezpieczny”, tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

A oto sporządzona przez National Cyber Security Center lista najczęściej hakowanych haseł: 123456, 123456789, qwerty, password, 111111, 12345678, abc123, 1234567, password1 i 12345.

Źródła: Dagma, ESET


TOP 200