SkypeOut: To działa!

Zaprezentowana przez firmę Skype Technologies SA, producenta komunikatora Skype, usługa SkypeOut spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście polscy internauci posiadający słuchawki i mikrofon, mogą bez problemu połączyć się z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi na całym świecie. Wynik naszego testu jest jednoznaczny - to działa!

SkypeOut: To działa!
Skype to forma telefonu internetowego pozwalającego na prowadzenie rozmów głosowych z innymi użytkownikami programu rozmieszczonymi na całym świecie. Aplikacja wykorzystuje w tym celu zaawansowaną technologię peer-to-peer, która współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Użytkownicy cenią program przede wszystkim za łatwą instalację, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobrą jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa (dane z głosem są przesyłane w zaszyfrowanych pakietach).

Do tej pory program umożliwiał nawiązywanie połączeń tylko i wyłącznie pomiędzy użytkownikami programu (więcej wskazówek o tym, jak wykorzystywać Skype do rozmawiania można znaleźć w artykule Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo). Wraz z premierą kolejnej wersji programu (informacje o tym wydarzeniu zamieściliśmy w tekście Nowy Skype: dzwoń na stacjonarny!) użytkownicy otrzymali możliwość łączenia się za opłatą z numerami stacjonarnymi i komórkowymi w kilkudziesięciu krajach na całym Świecie (w tym w Polsce). Postanowiliśmy sprawdzić, czy polscy internauci mają szansę skorzystać z SkypeOut.

Zobacz również:

  • Zoom oferuje nową, rozszerzoną platformę komunikacyjną

Kupujemy sobie Credit

SkypeOut: To działa!
Usługa SkypeOut działa na zasadzie pre-paid. Użytkownik chcąc rozmawiać z numerami stacjonarnymi i komórkowymi musi zakupić kredyt (credit), który ma wartość pieniężną (podawany jest w Euro) i jest potem wykorzystywany na rozmowy. Dostępne są 3 wartości kredytu - 10 Euro, 25 Euro oraz 50 Euro. Aby nabyć interesującą nas wielkość kredytu musimy zalogować się do odpowiedniej sekcji na stronie producenta lub zainstalować na naszym komputerze komunikator (jego najnowszą wersję można znaleźć w naszym serwisie FTP), zalogować się (lub zarejestrować się jeżeli nie mamy jeszcze konta Skype) a następnie przejść z jego poziomu na stronę producenta. Przeprowadzenie transakcji jest dziecinnie proste - wybieramy odnośnik Buy SkypeOut credit, wyznaczamy wartość kredytu (przy zakupie poprzez kraj Unii Europejskiej zostanie doliczone 15% VAT) i klikamy przycisk Add to cart. Następnie wybieramy kraj, w którym rozliczona będzie transakcja (What is the country of your billing address?) oraz metodę płatności. Niestety, obecnie można zakupić kredyty Skype wyłącznie przy wykorzystaniu kart kredytowych Visa, Eurocard/Mastercard, American Express i Diners Club. Karty debetowe (takie jak Visa Electron) nie są w tej chwili honorowane. Gdy zdecydujemy się, który rodzaj karty wykorzystamy, wystarczy kliknąć Continue, a następnie podać odpowiednie dane i zatwierdzić transakcję. Jeżeli autoryzacja przebiegnie poprawnie, będziemy mogli rozpocząć telefonowanie.

Dzwonimy do Polski

Od momentu premiery usługi SkypeOut (która miała miejsce na początku ubiegłego tygodnia) ceny połączeń niespodziewanie wzrosły. Zgodnie z cennikiem dostępnym na stronach Skype, rozmowy z numerami stacjonarnymi w Polsce kosztują aktualnie 0,030 Euro (poprzednio 0,023 Euro), natomiast połączenia na komórki 0,243 Euro (poprzednio 0,230). Choć nadal stawki te są atrakcyjne, to trudno zrozumieć te podwyżki w świetle informacji o nawiązaniu współpracy z kolejnymi operatorami telekomunikacyjnymi przez firmę Skype Technologies S.A. (vide Nowy Skype: dzwoń na stacjonarny!).

Postanowiliśmy wypróbować jakość połączeń i sposób ich rozliczania. W tym celu zakupiliśmy kredyt o wartości 10 Euro przy wykorzystaniu karty kredytowej VISA. Transakcja przebiegła bez większych problemów i już po chwili mogliśmy rozmawiać z numerami w Polsce. Wykorzystując zwykłe słuchawki i przenośny, samodzielny mikrofon oraz łącze ADSL 640/160 zadzwoniliśmy na numery stacjonarne w Warszawie (Mokotów, Śródmieście, Ochota, Praga i Bemowo), Radomiu, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz Ustce. Połączyliśmy się również z telefonami komórkowymi Era, Plus oraz Idea.

SkypeOut: To działa!

Próby połączeń z telefonami komórkowymi wypadły bez zarzutu - bardzo dobra jakość dźwięku zarówno pochodzącego od naszego rozmówcy, jaki i przesyłana z komputera, bez względu na operatora. Jeżeli chodzi o połączenia z sieciami stacjonarnymi to troszeczkę brakuje im do ideału. Jeżeli łączyliśmy się z numerami prowadzonymi przez centrale cyfrowe, to jakość dźwięku była zadowalająca i to bez względu na operatora telekomunikacyjnego. Próby połączenia z telefonami obsługiwanymi przez centrale analogowe wypadły troszkę gorzej. W części przypadków połączenia nie udało się nawiązać, a jeżeli już mogliśmy z kimś porozmawiać, to połączenie było zrywane po pewnym czasie lub pojawiały się problemy z dźwiękiem (pokazywał się komunikat typu "Błąd wewnętrzny sieci"). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż stosunkowo mniej problemów mieliśmy po zainstalowaniu pełnej wersji programu (np. Skype 1.0.0.18) niż w czasie korzystania z wersji 0.98.0.68 Beta.

Pomimo ewidentnych problemów technicznych usługa SkypeOut jest atrakcyjną alternatywą dla usług istniejących na naszym rynku. W tabeli "Ceny rozmów w Polsce: Skype i inni" zamieściliśmy porównanie cen połączeń lokalnych, międzystrefowych i do telefonów komórkowych oferowanych przez najpopularniejszych operatorów krajowych oraz SkypeOut. Jak widać płaska stawka minutowa, oferowana przez Skype do każdej lokalizacji w Polsce, jest bardzo atrakcyjna w przypadku połączeń międzystrefowych do telefonów stacjonarnych, a nawet w przypadku połączeń lokalnych (jeżeli weźmiemy pod uwagę, że opłata naliczana jest co minutę). Jeżeli chodzi o połączenia do telefonów komórkowych, to tak naprawdę opłaca się korzystać ze Skype w godzinach szczytu, gdy stawki oferowane przez komunikator są niższe w porównaniu do cen rozmów innych operatorów krajowych.

Dzwonimy za granicę

Znakomicie wypadły przeprowadzone przez nas testy połączeń zagranicznych. Rozmowy na numery telefonów stacjonarnych i komórkowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii charakteryzowały się wysoką jakością dźwięku oraz brakiem jakichkolwiek opóźnień, charakterystycznych dla połączeń VoIP inicjowanych za pomocą dostępnych w Polsce kart pre-paid (Dzwoneczek, Pin, itp.).

Druzgocząco dla krajowych operatorów wypada porównanie cen połączeń inicjowanych przez sieci stacjonarne i poprzez Skype. Jak wynika z tabeli "Ceny rozmów zagranicznych: Skype i inni", nie można znaleźć na polskim rynku oferty konkurencyjnej dla SkypeOut. O ile połączenia do sieci komórkowych są mniej więcej zbliżone (choć SkypeOut jest tańszy), to rozmowy na numery stacjonarne są nieporównywalnie tańsze (w niektórych przypadkach nawet 28 krotnie!).

SkypeOut: To działa!

SkypeOut - dodatkowe informacje

Oprócz cen połączeń warto zapoznać się z kilkoma dodatkowymi informacjami związanymi z usługą SkypeOut:

SkypeOut: To działa!
- opłata pobierana jest za każdą minutę rozmowy (połączenia trwające mniej niż 60 sekund są naliczane jak za całą minutę). Jest tu jeden mały wyjątek - jeżeli połączenie trwało mniej niż 5 sekund, opłata nie jest pobierana (działa także w Polsce!);

- szczegóły dotyczące każdej rozmowy (numer telefonu, data i czas połączenia, koszt naliczony) można znaleźć po zalogowaniu się na stronie producenta (w części Call List);

- po zakupie kredytu użytkownik ma 180 dni na jego wykorzystanie (liczone od momentu ostatniego zakupu);

- obecna wersja usługi SkypeOut nie umożliwia prowadzenia rozmów konferencyjnych (można się połączyć tylko z jednym numerem stacjonarnym bądź też komórkowym).

Jak wynika z naszych testów, korzystając ze SkypeOut warto zaopatrzyć się w trochę lepszy mikrofon, bowiem duża część zakłóceń pojawiających się w czasie rozmowy wynika z kiepskiej jakości sprzętu.

SkypeOut - rewolucja?

Jeżeli ceny rozmów zostaną utrzymane, to SkypeOut może zrewolucjonizować nasz rynek telekomunikacyjny i przyczynić się do istotnego spadku cen połączeń. Na Świecie usługa ta spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Świadczy o tym informacja, którą opublikowała Skype Technologies S.A. 30 lipca na swojej stronie internetowej. Firma poinformowała, iż ze względu na ogromne zainteresowanie usługą czasowo spadła jakość połączeń, więc użytkownikom, którzy wykonali rozmowy pomiędzy 10 rano 30 lipca a 2 sierpnia (czasu brytyjskiego) zostaną zwrócone koszty połączeń.

A czy Ty jesteś gotowy na Skype-rewolucję?

Aktualizacja: 03 sierpnia 2004 15:52

Firma Skype Technologies S.A. udostępniła kolejną wersję programu Skype oznaczoną numerem 1.0.0.18. Plik instalacyjny komunikatora można znaleźć w naszym serwisie FTP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200