Skype zmienia rynek połączeń międzynarodowych

Tempo wzrostu międzynarodowego natężenia telefonicznego spada, a jedna z firm badających rynek podaje, że przyczyną tego może być usługa VoIP oferowana przez Skype. Firmy telekomunikacyjne stoją w obliczu rozwoju darmowych połączeń.

TeleGeography podaj, że natężenie połączeń międzynarodowych wzrosło w roku 2010 o 4 proc. do 413 mld minut. Oznacza to jednak wolniejsze tempo wzrostu niż w poprzednich latach.

Winą za taki stan rzeczy obarcza się recesję oraz rozwój technologii VoIP, który może mieć znaczny wpływ na zaistniałą sytuację. Liderem rynku VoIP jest Skype, który uzyskał w 2010 roku 45 mld minut bezpośrednich rozmów między jego klientami.

Zobacz również:

  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?

Zapotrzebowanie na międzynarodową komunikację pozostaje silne. Jednak coraz więcej ludzi odkrywa, że mogą rozmawiać bez usług oferowanych przez operatorów telefonicznych - skomentował Stephane Beckert, analityk z TeleGeography.

Efektem może być, zmniejszenie opłat telefonicznych, obniżenie zysków firm telekomunikacyjnych oraz dalszy rozwój Skype'a. Jak na ironię, nie jest jasne, czy przyniesie to dla tej firmy jakieś korzyści, chyba że wprowadzi ona system opłat, które mogłyby zrównoważyć inwestycje.

Skype jest blisko wejścia na giełdę. Niektórzy analitycy widzą go w przyszłości raczej jako dostawcę usług dla innych firm technologicznych, niż jako firmę pobierającą opłaty za połączenia bezpośrednio od użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200