Skończyły się wolne pule adresowe IPv4

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek (1 lutego) dwa ostatnie bloki adresowe pozostające w dyspozycji organizacji IANA przyznano agencji APNIC zarządzającej przyznawaniem adresów IP w regionie Azji i Pacyfiku. Zgodnie z ustalonymi wcześniej procedurami bezpieczeństwa oznacza to, że po jednym z pięciu niewykorzystanych bloków otrzymają organizacje zarządzające regionalnymi rejestrami adresów IP.

Do tej pory organizacja IANA dysponowała siedmioma niewykorzystanymi pulami adresów IPv4. Dwie z nich przyznano jednak agencji APNIC, co oznacza, że obowiązywać zaczęły procedury dotyczące przyznawania adresów IP w fazie wyczerpywania się adresacji protokołu IP czwartej generacji. Ich zapisy gwarantują, że każda z organizacji zarządzających regionalnymi rejestracji adresów IP otrzyma po jednej puli adresów IPv4. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ostatnie niewykorzystane pule adresowe zostaną przekazane agencjom RIPE, ARIN, LACNIC, APNIC i AfriNIC jeszcze dzisiaj. Oznacza to, że pule adresacji protokołu IP czwartej generacji ostatecznie się wyczerpią.

Nie jest to jednak równoważne z wyczerpaniem adresacji IPv4. Adresy IP z poszczególnych zakresów regionalnych będą teraz przyznawane lokalnym operatorom usług internetowych. Zdaniem ekspertów wolnych adresów IP wystarczy jeszcze na trzy do siedmiu miesięcy, w zależności od regionu. Później podłączanie kolejnych urządzeń do Internetu wymagać będzie od operatorów wdrożenia zaawansowanych technologii pozwalających na współdzielenie jednego adresu przez wiele urządzeń lub przejścia na adresację IPv6. Jedno i drugie rozwiązanie będzie jednak wymagało istotnych nakładów finansowych m.in. po stronie operatorów usług internetowych oraz dysponentów sieci korporacyjnych. Oba rozwiązania będą również wiązały się z koniecznością rozwiązania szeregu problemów organizacyjno-technicznych. Coraz głośniej mówi się też o problemie marnotrawienia adresów IPv4, które przypisano przestarzałym, nieużywanym komputerom. Adresy IPv4 stają się więc coraz cenniejszym zasobem. Już w maju 2010 roku eksperci ostrzegali przed wzrostem cen adresów IPv4 na czarnym rynku. Warto dodać, że na czwartek przedstawiciele organizacji IANA zaplanowali konferencję prasową poświęconą kwestii wyczerpania się wolnych pul adresowych IPv4, zagrożeń potencjalnie wynikających z braku adresów tego protokołu oraz możliwych sposobów ich eliminacji.

Protokół IPv4 powstał w 1981 roku. 32-bitowa architektura adresowania czwartej wersji protokołu IP pozwala obsłużyć ok. 4,3 mld urządzeń. Prace nad kolejną, stabilną generacją protokołu IP zakończono w 1996 roku. Wprowadzona w protokole IPv6 128-bitowa adresacja IPv6 oznacza możliwość zaadresowania wielokrotnie większej liczby urządzeń - odpowiadającej liczbie 2 do potęgi 128.

Czytaj też:

8 problemów działów IT na najbliższe 5 lat

2011: powrót wzrostów na rynku IT

Jaki model biznesu dla 4G/IP?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200