Skomplikowane życie projektanta

Budowa lub modernizacja centrum danych to coraz bardziej skomplikowany proces dopasowywania elementów konstrukcji pomieszczeń, serwerów, pamięci masowych, okablowania i urządzeń sieciowych, systemów zasilania, chłodzenia...

Budowa lub modernizacja centrum danych to coraz bardziej skomplikowany proces dopasowywania elementów konstrukcji pomieszczeń, serwerów, pamięci masowych, okablowania i urządzeń sieciowych, systemów zasilania, chłodzenia...

Dynamiczne zmiany poboru mocy przez niektóre serwery

Dynamiczne zmiany poboru mocy przez niektóre serwery

Efektywne przeprowadzenie procesu budowy centrum przetwarzania danych wymaga wiedzy z bardzo różnych dziedzin, nie tylko znajomości parametrów pojedynczych urządzeń, ale również narzędzi umożliwiających ich korelację i analizę. Firma APC wprowadziła właśnie ostatnio nową rodzinę aplikacji APC InfraStruXure Central 4.0 umożliwiających projektowanie i zarządzanie infrastrukturą oraz wyposażeniem - począwszy od efektywnego zaplanowania rozmieszczenia serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych, poprzez systemy zasilania i chłodzenia, a na różnego rodzaju zabezpieczeniach skończywszy.

Zacząć od podstaw

W skład zestawu aplikacji APC InfraStruXure Central 4.0 wchodzi m.in. program CAD do projektowania centrum danych, aplikacje do pomiaru i monitorowania parametrów sprzętu i środowiska w czasie rzeczywistym oraz zarządzania usługami, infrastrukturą i cyklem życia Data Center, zgodnie ze standardami ITIL. Modelowanie realizowane przez APC CAD InfraStruXure wykorzystuje nie tylko informacje o przestrzeni dostępnej dla serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych, ale również zaawansowane algorytmy analizy dynamiki płynów.

Oprócz tego InfraStruXure Central 4.0 umożliwia centralne zarządzanie zasilaniem i chłodzeniem oraz precyzyjne monitorowanie środowiska przy wykorzystaniu dodatkowego zestawu APC NetBotz, w skład którego wchodzą urządzenia pomiarowe (czujniki temperatury i wilgotności) oraz systemy kontroli dostępu i monitoringu wyposażone w , głośniki i mikrofony. Oprogramowanie zawiera funkcje automatycznej obsługi urządzeń, mechanizmy generacji alertów oraz raportów i ma możliwość zdalnego zarządzania systemami odległymi.

Jak mówią przedstawiciele firmy, ta wersja pakietu zamyka pewien etap rozwoju oprogramowania APC - jest to zestaw aplikacji umożliwiających pełną kontrolę wszystkiego co dzieje się w fizycznej infrastrukturze centrum danych lub serwerowni, a także ułatwiającego zarządzanie cyklem życia zainstalowanych w nim urządzeń. InfraStruXure Central 4.0 jest już dostępny w Polsce, a jego katalogowa cena to ok. 15 tys. USD.

Centrum danych all-in-one

Warto zwrócić uwagę na niedawne porozumienie między APC i IBM dotyczące współpracy w zakresie zintegrowanych, prekonfigurowych Centrów Danych dla średnich i małych firm. Tak zwane Scalable Modular Data Center będą wyposażone zarówno w zestaw urządzeń IT, takich jak serwery, pamięci itd., jak i zintegrowane z nimi systemy zasilania i chłodzenia. Jest to przykład nowej tendencji. Można oczekiwać, że współpraca między producentami serwerów oraz systemów zasilania i chłodzenia będzie coraz powszechniejsza. Choć producenci serwerów już od kilku lat zaczęli rozwijać własne, dopasowane do oferowanego sprzętu koncepcje zasilania i chłodzenia, nie ulega wątpliwości, że współpraca ze specjalizowanymi firmami może być korzystna dla użytkowników. Mogą oni współpracować z jednym dostawcą, unikając konieczności uzgadniania z kilkoma firmami elementów infrastruktury projektowanego centrum danych. Scalable Modular Data Center nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Połączenie MGE UPS i APC MGE UPS i APC

Schneider Electric w lutym br. zakończył przejęcie firmy APC. Wartość tej transakcji to 6, 1 mld USD. Połączenie APC i MGE UPS Systems - oddziału Schneider Electric - spowoduje powstanie największego na świecie dostawcy systemów do zasilania i chłodzenia infrastruktury IT.


TOP 200