Skokami między sieciami

Technologia firmy Broadbeam pozwala na automatyczne przełączanie sesji między różnymi sieciami radiowymi.

Technologia firmy Broadbeam pozwala na automatyczne przełączanie sesji między różnymi sieciami radiowymi.

Platforma middleware Mobil Solution System Smart IP 3.0 firmy Broadbeam umożliwiała dotychczas optymalizację komunikacji bezprzewodowej, zabezpieczanie oraz uwierzytelnianie użytkowników. Uzupełnienie jej technologią o szumnej nazwie IntelliSwitching pozwala na gładkie przełączanie sesji między siecią bezprzewodową a WAN. To potencjalnie bardzo użyteczne narzędzie dla wszystkich, którzy ani na chwilę nie mogą rozstać się z Internetem.

Technologia IntelliSwitching umożliwia użytkownikom zdefiniowanie szczegółowych zasad, jakimi ma się kierować oprogramowanie sieciowe, wybierając połączenie, za pośrednictwem którego użytkownik będzie korzystać z Internetu. W szczególności możliwe jest określanie kolejności prób nawiązania połączenia, liczba prób, definiowanie preferowanych operatorów, nadawanie priorytetów sieciom o określonej nazwie. Można też określić procedurę wznawiania zerwanego połączenia. Mobil Solution System Smart IP 3.0 dba przy tym, by transmisja była wznawiana od miejsca, w którym została przerwana.

Sieciowa karetka

Technologia Broadbeam jest obecnie na etapie testów. Jedną z firm, która zdecydowała się ją wykorzystać, jest London Ambulance Service, której zespoły przełączają się pomiędzy pięcioma różnymi sieciami. Podczas postoju w bazie karetki wykorzystują sieć WiFi, np. do pobierania map rejonów, z których napływają zgłoszenia od pacjentów. Sieć WAN jest wykorzystywana poza zasięgiem WLAN w celu transmitowania danych dotyczących stanu pacjenta do szpitala w drodze powrotnej.

"Dotychczas przekazanie szczegółów dotyczących wezwania do karetki trwało ok. minuty. Operator przekazywał te informacje ustnie. Dopiero wtedy załoga karetki sprawdzała na mapie, jak dojechać na miejsce. Teraz przesłanie kompletu danych zabiera 2 s, a komputer PC zainstalowany w karetce przekazuje informacje o miejscu zdarzenia" - mówią przedstawiciele London Ambulance Service.

Do wyboru, do koloru

Mobil Solution System Smart IP 3.0 obsługuje wszystkie dostępne wersje standardu IEEE 802.11 (a, b, i g), a także GPRS, GSM, 1xRTT oraz nowe sieci, takie jak EVDO (Evolution Data Only) i EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution).

Czwarty zakres

Norweska firma Birdstep Technology pracuje nad oprogramowaniem, które pozwoli aplikacjom działającym na telefonach komórkowych z funkcjami PDA na roaming między sieciami komórkowymi a wyspami sieci bezprzewodowych (WLAN). Oprogramowanie ma być dostępne pod koniec br. W tym samym czasie na rynek ma trafić duża liczba telefonów GSM zdolnych do komunikowania się z sieciami WLAN. Według analityków w 2006 r. na świecie nabywców znajdzie 240 mln urządzeń tego rodzaju.

Oprogramowanie Birdstep wykorzystuje standardowe podejście stworzone z wykorzystaniem specyfikacji IETF - Mobile IP, określającej jeden ze sposobów na roaming pomiędzy punktami dostępowymi. Do poprawnego działania technologia Mobile IP wymaga oprogramowania klienckiego. Musi być także obsługiwana przez routery (pozwalają na to m.in. urządzenia Cisco). Z kolei technologia Broadbeam opiera się na oprogramowaniu serwerowym, które wymaga dedykowanych rozszerzeń.


TOP 200