Składki na pliku

Lektura dla płatnika

Program Płatnika praktycznie izoluje użytkownika od szczegółów stosowanych narzędzi kryptograficznych. Należy jedynie przestrzegać określonych procedur organizacyjnych. Dokładny opis wszystkich niezbędnych czynności i spis placówek ZUS, w których działają punkty rejestracji, zawarto w dokumencie pt. "Zasady elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS". Jest on dostępny w formacie PDF na serwerzehttp://pp.zus.gov.pl. Punkty rejestracji są dopiero w stadium organizacji. "Dla wszystkich jest to sprawa nowa, także pracownicy ZUS uczą się niektórych rzeczy" - mówi Stefan Jarecki. Nie wszystkie placówki ZUS deklarują gotowość otrzymywania danych w postaci elektronicznej, jednak wymogi prawne pozbawiają dyrektorów tych placówek możliwości odmowy przyjęcia danych w takiej postaci. Biorący udział w realizacji projektu zdają sobie sprawę z wagi przyjmowanych obecnie ustaleń. "To, co robimy dzisiaj, sposób, w jaki to wykonamy, gdy system zadziała, a użytkownicy zaczną stosować przyjęte rozwiązania, bardzo trudno będzie potem zmienić" - uważa Euzebiusz Sowa, zastępca dyrektora ds. usług i marketingu w Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej SA (która realizuje infrastrukturę telekomunikacyjną dla KSI ZUS, w tym na potrzeby elektronicznego transferu danych z Programu Płatnika).

Ubezpieczeniowy ekstranet

Do transmisji danych wystarczy posługiwanie się typową przeglądarką !WWW. Przesyłane są pliki z danymi powstałymi w Programie Płatnika. Podczas transmisji każdego pliku system nadaje mu unikalny identyfikator, który jest potrzebny do uzyskania potwierdzenia (opatrzonego podpisem elektronicznym ZUS) dotarcia danych do adresata.

Wbrew powszechnej opinii, dane wygenerowane przez Program Płatnika nie będą jednak przesyłane przez Internet. "Uznaliśmy, że jest to środowisko zbyt otwarte i przez to niebezpieczne" - mówi Piotr Maćkowiak, główny specjalista ds. telekomunikacji w firmie Prokom. Na potrzeby Modułu Teletransmisji Danych Programu Płatnika budowana jest sieć ekstranetowa, dostępna przez połączenia modemowe.

Internetowa dystrybucja

Internet w reformie ZUS, oprócz przesyłania certyfikatów, jest ważnym medium dystrybucji informacji i Programu Płatnika. W dziesięciu okręgach Telekomunikacji Polskiej SA umieszczono kopie serwerów zawierające najnowszą wersję tego programu (aby przyspieszyć jego ściąganie przez użytkownika). Główny serwer umieszczono w Gdańsku-Wrzeszczu. Jest on bezpośrednio podłączony do sieci szkieletowej 34 Mb/s. Z chwilą pojawienia się na nim nowej wersji Programu Płatnika wszystkie kopie są blokowane (czego użytkownik nie widzi, zostaje on bowiem automatycznie przekierowany na macierzysty serwer). Po skopiowaniu przez system nowej wersji na konkretny serwer, zostaje on odblokowany. Co 10 minut sprawdzane są sumy kontrolne na każdym z nich. W przypadku gdy coś się nie zgadza, serwer również zostaje zablokowany. Pozwala to na uniknięcie konsekwencji włamania na dowolny serwer i umieszczenia tam "podrobionego" Płatnika. Uwagę administratorów musi skupiać jedynie serwer macierzysty.

Przyjęcie takich rozwiązań oznacza, że mirrorowanie serwerów ZUS łamie zasadę pełnej aktualności Programu Płatnika. Dlatego zarówno ZUS, jak i Prokom zalecają korzystanie jedynie z własnych serwerów do ściągnięcia tego programu. Najnowsza wersja Programu Płatnika Teletransmisja jest dostępna jedynie na płytach CD-ROM.


TOP 200