Skanowanie, skanowanie

Kupujemy skaner

Jest bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na decyzję dotyczącą wyboru skanera. Ważne są jego rozmiary, przewidywane zastosowania, a także parametry opisujące właściwości użytkowe. Nie należy też zapomnieć o dołączonym oprogramowaniu oraz o zgodnej współpracy z komputerem PC. Zależnie od wymaganej dokładności i wielkości przetwarzanych obrazów możemy się zdecydować na skaner przesuwany ręcznie lub tzw. stacjonarny. Oto kilka uwag, które być może, będą pomocne w tym względzie.

Skanery oferowane są m.in. jako urządzenia stacjonarne (flatbed scanners) i urządzenia ręczne (hand-held scanners). Te ostatnie są z reguły tańsze i przeważnie monochromatyczne. Skanery stacjonarne zaś mogą przetwarzać dokumenty o rozmiarach A4 (8,3x11,7" czyli 210x297 mm) i więcej. W przypadku skanerow ręcznych szerokość skanowania, wynosi przeważnie 10,5 cm.

Kolejne parametry, które charakteryzują pracę tych urządzeń to regulacja jasności i kontrastu oraz szybkość skanowania. Dla skanerów kolorowych na szybkość skanowania wpływa oczywiście fakt, czy proces ten zachodzi jedno- czy trzykrotnie. Na czas całej operacji wpływać może również szybkość przesyłania danych do komputera PC, co łączy się z rodzajem połączenia skanera z współpracującym komputerem PC.

Szybkość, z jaką dane są przesyłane między tym urządzeniem a komputerem PC jest zwyklą ograniczona przez rodzaj połączenia między nimi. Część skanerów używa w tym celu połączenia SCSI, zaś ich producenci oferują opcjonalnie (uwaga na ceny - sam skanaer może być względnie tani, a do kompletu trzeba będzie dokupić kartę SCSI i adapter.

Komu to nie odpowiada może szukać urządzeń, które korzystają ze złącza równoległego. Użycie tego łącza nie wymaga stosowania oddzielnych kart, a także nie grozi konfliktem, który istnieje, gdy dwie karty wykorzystują to samo przerwanie sterujące. Jest to jednak rozwiązanie działające wolno.

Wielu producentów skanerów oferuje własne interfejsy. Składają się one z kart, wkładanych w sloty komputera. Są to bardzo często modyfikacje kart SCSI, które pracują tylko z jednym typem skanera. Jeżeli nie zależy nam na liczbie wolnych slotów (a przy pracy ze skanerem podłączyliśmy już na pewno, dodatkowy dysk twardy czy napęd taśmowy do backupu) jest to rozwiązanie korzystne.

Który do czego?

Jeżeli zamierzamy skanować dokumenty tylko po to aby ich zawartość zarchiwizować w formie pliku tekstowego, powinniśmy wybrać skaner monochromatyczny np. o rozdzielczości 400 dpi i 32-stopniowej skali szarości, współpracujący z oprogramowaniem typu OCR (Optical Character Recognition). Często taka konfiguracja jest określana mianem czytnika tekstu. Program typu OCR zamienia obraz znaków na odpowiadające im symbole ASCII, przez co radykalnie "odchudzamy" powstałe na skutek skanowania pliki.

Znakomitą zaletą tak utworzonego archiwum jest fakt, że informację tam zawartą można dalej łatwo przetwarzać. Korzystając z komputera i odpowiedniego oprogramowania, możemy np. przeszukiwać zasoby całego zbioru dokumentów na podstawie zadanych słów czy fraz w sposób nieporównywalnie szybszy niż ma to mieć miejsce przy wertowaniu zakurzonych stosów akt i dokumentów.

Organizując stanowisko do archiwizacji dużych ilości dokumentów, warto zadbać przy tym o zakup automatycznych podajników arkuszy do skanowania.

Ponadto urządzenie monochromatyczne, 400 dpi, 32-stopniowa skala szarości służyć może do skanowania tzw. Oryginałów kreskowych (line-art) - czyli rysunków, tekstów pisanych i oczywiście druku. Natomiast do skanowania zdjęć czy ilustracji czarno-białych należy używać skanera, stosującego w swej pracy 256 stopni szarości.

Kiedy zdecydujemy się na skaner kolorowy - a może skłaniać do tak kosztownego wydatku charakter naszej pracy (np. grafika komputerowa dla DTP) powinniśmy zapewnić sobie odpowiednio dużą pamięć masową, na której będziemy zapisywali swoje dzieła. Nie są bowiem obrazy małe. Po zeskanowaniu (przy rozdzielczości 300 dpi i w kolorze - 24 bity) fotografii o rozmiarach pocztówki, powstaje plik (np. TIFF) większy od 8 MB.

(Do bardziej profesjonalnych celów używa się także skanerów slajdów, charakteryzujących się doskonałą rozdzielczością i wysokiej jakości układami optycznymi.)

Kolejna sprawa to edycja zeskanowanego obrazu. Większość producentów łączy sprzedawane przez siebie urządzenia z oprogramowaniem typu OCR, graficznym lub do edycji obrazów.

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o standardzie TWAIN. Został on opracowany przez firmy Aldus, Caere, Eastman Kodak, HP i Logitech. Jest to rodzaj sprzętowego API(Aplication Programing Interface), dzięki któremu można się bezpośrednio z aplikacji odwoływać do skanera czy karty typu "video grabber". Coraz więcej programów ma współpracujące z nimi standardowe sterowniki, dzięki którym użytkownik nie musi się interesować czy ma odpowiedni typ skanera. Istotne jest bowiem, czy zachowana została zgodność ze standardem TWAIN, a to ułatwia pracę.

Czynniki wpływające na decyzję o zakupie skanera

Cena

Przewidywane zastosowanie

Maks. rozdzielczość, stopnie regulacji

Kolorystyka lub skala szarości

Regulacja jasności i kontrastu

Skanowany obszar

Szybkość skanowania

Kontrola poprawności skanowania

Dołączone i możliwe do nabycia oprogramowanie

Ew. zgodność z TWAIN

Sposób podłączenia do PC

Łatwość instalacji i obsługi

Możliwości wyboru sprzętu i późniejszych konsultacji


TOP 200