Skandynawskie HSDPA

Fiński operator sieci komórkowych - Elisa - uruchomił pierwszą w Skandynawii komercyjną sieć HSDPA. Szerokopasmowe rozwiązanie radiowe dostarczone przez firmę Nokia zostało wdrożone w całej sieci 3G operatora, umożliwiając podniesienie wydajności mobilnych usług transmisji danych.

Po wdrożeniu w tym miesiącu szerokopasmowej instalacji HSDPA (3,5G) u operatora Eurotel w Republice Czeskiej, Nokia wspólnie z fińskim operatorem Elisa uruchomiły pierwszą w Skandynawii komercyjną sieć HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury komórkowej 3G. Dla firmy Nokia jest to kolejne rozwiązanie rozszerzające zakres usług sieci 3G/WCDMA (ponad 20 instalacji z technologią HSDPA), potwierdzające narastające zainteresowanie dostawców wideousług nową technologią szybszego transportu danych mobilnym użytkownikom sieci trzeciej generacji.

Wchodząca na rynek technologia HSDPA stanowi podstawę rozwiązań 3,5G i umożliwia globalną komunikację głosową wraz z ofertą mobilnych usług szybkiej transmisji danych, takich jak strumieniowe wideo o jakości SVCD (MPEG-2) lub DivX (MPEG-4), szybkie ściąganie dużych plików, ładowanie plików muzycznych, a także dostęp VPN do sieci korporacyjnych. Rozszerzenie UMTS o transport w technologii HSDPA zwiększa tym użytkownikom szybkość pobierania danych przez sieć komórkową z obecnie dostępnych 384 kb/s (UMTS) do ponad 2 Mb/s, umożliwiając teoretycznie sięganie do przepływności 14,4 Mb/s na jeden kanał stacji bazowej. Ta maksymalna wartość wymieniana w standardzie nie jest jeszcze osiągalna, a pierwsze rozwiązania niewiele przekraczają przepływność 3,6 Mb/s (w tym roku do około 10 Mb/s).

Powszechność korzystania z nowej technologii jest daleka od założeń projektowych, głównie z braku na rynku telefonów komórkowych wyposażonych w technologię HSDPA, które mają pojawić się na rynku w połowie roku (Nokia, Samsung). Indywidualny lub biznesowy użytkownik znajdujący się w zasięgu sieci UMTS (kilkaset metrów) będzie miał do dyspozycji przepływność nieco powyżej 1 Mb/s (zwykle 1,6 Mb/s), jednak charakterystyczną cechą tej technologii jest możliwość obsłużenia około sześciu razy więcej użytkowników, niż w tradycyjnym systemie UMTS operującym w tym samym pasmie.

Nokia dostarczyła rozwiązanie HSDPA operatorowi Elisa Corporation na podstawie umowy ramowej z czerwca 2005 r. i pozostaje głównym dostawcą infrastruktury komórkowej dla fińskiego operatora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200